Wielkopostny dzień skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

kg

publikacja 19.02.2024 17:42

W diecezjalnym domu rekolekcyjnym św. Anieli w Bardzie ks. Łukasz Basisty zebrał ponad 70 mężczyzn, którzy na co dzień niosą eucharystycznego Chrystusa chorym i cierpiącym.

Spotkanie poprowadził ks. Łukasz Basisty. Spotkanie poprowadził ks. Łukasz Basisty.
archiwum prywatne

W pierwszą sobotę Wielkiego Postu odpowiedzialny w diecezji świdnickiej za służbę liturgiczną duchowny zorganizował w Bardzie dzień skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Uczestniczyło w nim 74 szafarzy i jedna siostra zakonna posługująca w ten sposób.

Podczas pierwszej konferencji ks. Łukasz przypomniał funkcję nadzwyczajnych szafarzy w historii Kościoła i drogę kształtowania się tej posługi w Polsce.  

- 2 maja 1990 r. Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła postanowienia dotyczące nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Instrukcja „Immensae caritatis” oraz Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku zezwalały biskupom ustanawiać takich szafarzy, dlatego pragnęli oni otrzymać dodatkowe wskazania od episkopatu dotyczące tej kwestii. W ogłoszonych postanowieniach zezwolono biskupom powoływać mężczyzn w wieku od 35 do 65 lat jako nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Określono wymagania, które powinni spełniać kandydaci do wykonywania tej posługi, ich strój, a także sytuacje, kiedy mogą oni spełniać swoje zadania. 22 czerwca 1991 roku Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła „Instrukcję w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej”. To opracowanie zostało opublikowane, aby w poszczególnych diecezjach możliwe było lepsze zaplanowanie formacji osób pełniących posługi liturgiczne - przypominał ks. Basisty. Mówił też o zmianach, które zaszły od tego czasu i poprawkach, które wprowadziła Konferencja Episkopatu Polski w 2006 r. 

- Dzięki tej bardzo dokładnej analizie mogliśmy lepiej zrozumieć zadania wynikające z przyjęcia funkcji szafarza i poznać różnice w jej pełnieniu na przestrzeni lat - relacjonuje Andrzej, jeden z uczestników.   

Gościem specjalnym dnia skupienia w Bardzie był ks. Krzysztof Ora, który jest odpowiedzialny za służbę liturgiczną w Polsce, a do niedawna pełnił tę funkcję także w diecezji świdnickiej. Przewodniczył Mszy św. i wygłosił okolicznościową homilię, w której podkreślał oddanie, z jakim służą nadzwyczajni szafarze Kościołowi oraz potrzebę ciągłego nawracania się szczególnie w Wielkim Poście.  

Po Eucharystii i obiedzie odbył się panel dyskusyjny, podczas którego ks. Łukasz zwrócił uwagę na praktyczny wymiar posługi, jej różne aspekty techniczne i liturgiczne. Uczestnicy mieli też okazję do zadawania pytań. Był też czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź czy dzielenie się doświadczeniem.