Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Świdnickiego

Świdnicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Podcasty
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
swidnica.gosc.pl → Wiadomości z diecezji → Wybrany i ustanowiony biskupem

Wybrany i ustanowiony biskupem przejdź do galerii

Długoletni pasterz wspólnoty ewangelickiej w Świdnicy został biskupem diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP.

 
Gest włożenia rąk i modlitwa konsekracyjna ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przewodniczył obrzędowi "konsekracji i wprowadzenia w urzędowanie biskupa diecezjalnego Diecezji Wrocławskiej". 7 marca uroczystość odbyła się w jednym z najbardziej znanych kościołów wspólnoty luterańskiej: w Kościele Pokoju w Świdnicy. 

Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo (główny kościół diecezji znajduje się we Wrocławiu). Nowy biskup w 1986 r. w tej właśnie świątyni był ordynowany i pełnił w niej urząd wikariusza, administratora a wreszcie, od 1992 r., proboszcza. Biskup Waldemar Pytel w latach 2002-2009 był członkiem Rady Synodalnej, a następnie w latach 2009-2012 pełnił funkcję prezesa Synodu Kościoła. 

Obrzęd konsekracji rozpoczął się od procesjonalnego wejścia do kościoła. Po liturgicznym powitaniu (przez ks. Cezarego Królewicza) wszystkich zebranych powitał ks. Waldemar Szczugieł jako najstarszy duchowny luterańskiej Diecezji Wrocławskiej. W modlitwie kolekty odczytanej przez ks. Marcina Orawskiego, wierni modlili się m.in. – "Boże, Pasterzu ludu swojego, Ty wybrałeś swojego sługę ks. Waldemara Pytla biskupem diecezjalnym, aby przewodził Twojej owczarni we Wrocławskiej Diecezji naszej Jednoty i aby tam służył Tobie na chwałę". 

Po czytaniach biblijnych, ustępujący biskup, Ryszard Bogusz, poprosił bp. Jerzego Samca i innych obecnych biskupów, "aby zgodnie z tradycją Kościoła powszechnego i zwyczajem apostolskim dokonali przez modlitwę i włożenie rąk konsekracji ks. Waldemara Pytla na biskupa Kościoła Jezusa Chrystusa".

Następnie po prezentacji kandydata i wezwaniu Ducha Świętego, bp Ryszard Bogusz jako biskup-asystent I odczytał fragmenty z Ewangelii dotyczące posługi pasterskiej. Po nim bp Ragnar Persenius, biskup Uppsali, jako biskup-asystent II przypomniał inne teksty dotyczące posługi biskupiej na co biskup elekt odpowiedział wyznaniem wiary oraz ślubowaniem wierności i posłuszeństwa Jezusowi Chrystusowi "głowie jedynego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła oraz wierność nauce naszego Kościoła". 

Gestowi włożenia rąk towarzyszyła modlitwa zakończona wspólnym odmówieniem "Ojcze nasz". Ostatnim znakiem obrzędu było nałożenie krzyża biskupiego. – To godło męki i chwały naszego Pana Jezusa Chrystusa – mówił bp Jerzy Samiec. – Niech ten krzyż ciebie i wszystkich ludzi kieruje ku Jezusowi Chrystusowi, który za nas wszystkich umarł na krzyżu".

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, zarówno duchowni jak i świeccy. Wśród duchownych katolickich byli m.in. kard. Henryk Gulbinowicz, bp Ignacy Dec, bp Włodzimierz Juszczak, bp Adam Bałabuch i bp Marek Mendyk. 

Nowy ewangelicki biskup wrocławski urodził się w 1958 r. w Istebnej, jest mężem Bożeny i ojcem dwóch synów. Na biskupa został wybrany 25 października 2014 r. (40 głosami na 45) przez Synod Diecezji Wrocławskiej. Swój urząd będzie pełnił przez kadencję trwającą 10 lat, po której może być jeszcze tylko raz wybrany powtórnie. Oprócz obowiązków kościelnych, działa również w różnego rodzaju organizacjach społecznych, był Prezesem Świdnickiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum", jest członkiem Rady Fundacji Krzyżowa. Otrzymał kilka odznaczeń szczególnie w dziedzinie ochrony dóbr kultury. 

Diecezja Wrocławska liczy sobie 15 parafii (m.in. niemieckojęzyczna) i 27 tzw. filiałów (wspólnot filialnych), w której posługę pełni 16 pastorów a jej terytorium obejmuje całą zachodnią część Polski (od Karpacza po Szczecin). 

 

 

 

 

« ‹ 1 › »
Biskup Waldemar Pytel

WIARA.PL DODANE 07.03.2015 AKTUALIZACJA 07.03.2015

Biskup Waldemar Pytel

​Od 7 marca Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ma nowego biskupa, został nim ks. Waldemar Pytel. Zdjęcia: ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

xrt

|

GOSC.PL

publikacja 07.03.2015 21:30

2 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP WALDEMAR PYTEL
  • KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI
  • KOŚCIÓŁ POKOJU

Polecane w subskrypcji

  • Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
    • Rozmowa
    • Andrzej Grajewski
    Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
  • Całymi rodzinami poszli na śmierć. 81 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz cygański w Auschwitz
    • Historia
    • Agnieszka Huf
    Całymi rodzinami poszli na śmierć. 81 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz cygański w Auschwitz
  • Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
    • Temat Gościa
    • Franciszek Kucharczak
    Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
  • Filip Chajzer o swoim wyjściu z uzależnienia od narkotyków i wierze, która zmienia życie
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Filip Chajzer o swoim wyjściu z uzależnienia od narkotyków i wierze, która zmienia życie
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X