Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Świdnickiego

Świdnicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Podcasty
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
swidnica.gosc.pl → Wiadomości z diecezji → Młody organista pójdzie "śladami mistrzów"

Młody organista pójdzie "śladami mistrzów" przejdź do galerii

Rusza pomysł Jakuba Monety na cykl koncertów organowych pokazujących m. in. młode talenty muzyczne. Pierwszy z nich ma pomóc w zbiórce na remont katedry.

Jakub Moneta z siostrą w czasie próby przed koncertem.  
Jakub Moneta z siostrą w czasie próby przed koncertem.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

W sobotę o godz. 19 w kościele pw. św. Stanisława i św. Wacława odbędzie się pierwszy z występów młodego organisty.

- Utwory, które można będzie usłyszeć na koncercie, pochodzą z różnych epok - od baroku, aż po współczesność. Repertuar nie jest skoncentrowany na jednym autorze, aczkolwiek nie ukrywam, że najwięcej dzieł wyszło spod pióra i palców Johanna Sebastiana Bacha. Znalazło się również miejsce dla Haendla czy Widora. Dobierając kompozycje, które wykonam na koncercie, chciałem uzyskać efekt skontrastowania, który ma ukazać ogromne możliwości instrumentu katedralnego - wyjaśnia Jakub Moneta.

Mówi też o samym pomyśle na cykl koncertów. - Koncert, który odbędzie się 4 lipca, jest jak na razie pojedynczym wydarzeniem, które - mam nadzieję - przerodzi się w cykl koncertów "Śladami mistrzów". Chcę, aby były to wydarzenia nie tylko organowe, ale związane także z muzyką kameralną, gdyż w Świdnicy nie brakuje muzyków i młodych adeptów muzyki klasycznej, którzy mogliby w ramach takich koncertów wystąpić - chwali, obiecując duety, a nawet tria i kwartety. Ma już kilka pomysłów na kolejne koncerty i nadzieję, że te plany uda się wcielić w życie, a tym samym zainicjować nowy cykl koncertów w mieście.

W sobotę wystąpi wraz ze swoją siostrą Martą, która do kilku utworów wykona partie wokalne. - Pani Marta prowadzi przy katedrze chór i scholę. Pomaga też klerykom świdnickiego seminarium w śpiewie zespołowym. Sama też śpiewa, co będziemy mogli usłyszeć w czasie koncertu. Jakub natomiast od jakiegoś czasu chce pomóc w promocji naszej katedry. Nagrał już kilka utworów w internecie, a teraz rusza z inicjatywą koncertów. Zna dobrze instrument, bo zdarza mu się zastępować naszego organistę - dodaje ks. Piotr Śliwka, proboszcz świdnickiej katedry, w której odbędzie się koncert.

Pomysł spodobał się władzom miasta i biskupowi świdnickiemu, którzy objęli patronat nad wydarzeniem. Nam udało się odwiedzić muzyków w czasie próby.

Próba przed koncertem Jakuba i Marty Monetów
Gość Świdnicki

 

« ‹ 1 › »
Próba przed koncertem "Śladami mistrzów"

Foto Gość DODANE 04.07.2020

Próba przed koncertem "Śladami mistrzów"

Jakub i Marta Moneta wspólnie wykonają dzieła największych kompozytorów.​  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

|

GOSC.PL

publikacja 04.07.2020 09:26

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • JAKUB MONETA
  • KATEDRA ŚWIDNICKA
  • MARTA MONETA
  • MONETA

Polecane w subskrypcji

  • Ikona jasnogórska znów odwiedzi każdą parafię w Polsce. O trzeciej peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Ikona jasnogórska znów odwiedzi każdą parafię w Polsce. O trzeciej peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej
  • „To on mnie znalazł”. Rozmowa z reżyserem „Triumfu serca”,  filmu o św. Maksymilianie
    • Rozmowa
    • Tomasz Gołąb
    „To on mnie znalazł”. Rozmowa z reżyserem „Triumfu serca”, filmu o św. Maksymilianie
  • Prowincjał dominikanów: Nasza jedność jest zbudowana oddolnie, bo każdy ma wolność wypowiedzenia tego, co myśli
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    Prowincjał dominikanów: Nasza jedność jest zbudowana oddolnie, bo każdy ma wolność wypowiedzenia tego, co myśli
  • Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X