Nowy Numer 16/2024 Archiwum

18 ton pod głosowanie

Do 9 listopada można wypowiedzieć się na temat rzeźby i jej lokalizacji – miejscy urzędnicy zachęcają do głosowania

Rozpoczyna się gruntowna przebudowa skweru przy ul. Franciszkańskiej. Na ten cel Świdnica otrzyma aż 70-procentową unijną dotację.  

– Skwer ten sąsiaduje ze świdnickim rynkiem, dlatego chcemy znacząco poprawić jego estetykę. Prace zakładają nowe i efektowne zagospodarowanie placu, który zupełnie zmieni swoje oblicze – tłumaczy Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Nowy plac po przebudowie ma się stać miejscem do rekreacji. Projekt „Rewaloryzacja przestrzeni publicznych kwartałów Starego Miasta – przebudowa terenu przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy”, bo taka jest jego pełna nazwa, już trwa. W ramach I części przeniesione zostaną śmietniki z centralnej części placu i zyskają nową obudowę. Gruntowne prace rozpoczną się w drugiej połowie października i będą polegały na przebudowie ponad 1090 mkw placu. Najpóźniej do 15 maja 2013 r. wymieniona zostanie nawierzchnia i na nowo zaaranżowane zostaną tereny zielone wraz z nasadzeniem drzew i krzewów.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007–2013. Całość prac opiewa na ponad 624 tys. zł, z czego ponad 404 tys. zł Świdnica otrzyma w formie dotacji.

W centralnym miejscu placu przewidziano miejsce na Skrzynię Pamięci Świdniczan. To akcja, którą prowadzi redakcja „Wiadomości Świdnickich”. Ma na celu wspólne zebranie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Symbolizować może to np. granitowa torebka, wykonana przez artystkę Ewę Solimę, ale o tym zdecydują sami mieszkańcy, bowiem do 9 listopada trwa głosowanie w tej sprawie.

Kupony do głosowania można pobrać i wrzucić do specjalnych urn zlokalizowanych w:

·      Informacji Turystycznej (ul. Wewnętrzna 2, Rynek) poniedziałek–piątek w godz. 10.00–18.00, sobota w godz. 10.00–16.00,

·      Galerii 44 (Rynek) poniedziałek w godz. 11.00–18.00, wtorek–sobota w godz. 10.30–19.00, niedziela w godz. 12.30–19.00,

·      Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Franciszkańska 18) poniedziałek–piątek w godz. 8.00–18.00, czwartek w godz. 8.00–16.00, sobota w godz. 9.00–14.00.

Głosowanie prowadzone jest także na oficjalnym profilu miasta na Facebooku. 

Granitowa megatorebka waży 18 ton i ma 3,40 cm wysokości wraz z uchwytem. Torebka w większości wykonana jest z szarego granitu z wyrobiska „Piramida” w Kostrzy koło Strzegomia, gdzie również powstawała. Kieszenie zostały wykonane z czarnego granitu szwedzkiego, dwie okrągłe metrowe bryły zapięte na kamienne guziki z afrykańskiego kamienia Tropican Sun. Każdy guzik waży 10 kg. Kwiatowe motywy zostały wypiaskowane na wypolerowanych czarnych płytach. Tylna kieszeń została zapięta na 170-centymetrowy metalowy zamek błyskawiczny wykonany – tak jak uchwyt – ze stali nierdzewnej. Zamek został wykonany za pomocą nowoczesnej metody wycinania wodą. Prace nad torebką trwały z przerwami cztery miesiące.

Firma „Piramida” znana jest z niecodziennych projektów. Świdniczanie mogli m.in. podziwiać ogromną bombkę, która powstała w pracowni. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy