Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kardynał jubileuszu

Milenijne Credo Prymasa Tysiąclecia - spotkanie w wałbrzyskim oddziale "Civitas Christiana".

Wałbrzyski oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" jest po wrocławskim najprężniej działającym na Dolnym Śląsku. Od lat organizuje regularne spotkania popularyzujące zagadnienia kultury, sztuki, historii i nauk społecznych.

Jedno z ostatnich tegorocznych spotkań poświęcone było milenijnemu nauczaniu Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Okazją do niego była obchodzona w tym roku 1050 rocznica chrztu Polski.

Wykład „Jesteśmy narodem bez trwogi” wygłosiła dr Anna Sutowicz, historyk i wiceprezes wrocławskiego oddziału "Civitas Christiana". – Myślę, że najważniejsze, co on nam pozostawił, to przekonanie, że jesteśmy narodem – wyjaśnia dr Sutowicz. – W roku milenijnym zaczął to szczególnie mocno podkreślać. Dzięki temu Polacy, poddawani różnym opresjom, inwigilacji, ateizacji, laicyzacji, po 20 latach od zakończenia II wojny światowej, mówiąc kolokwialnie, mogli się policzyć. Znaleźli się znowu przy boku Kościoła jako naród.

Anna Sutowicz zaznacza, że to pojęcie jest bardzo ważne również dziś, kiedy próbuje się nas atomizować. – Jesteśmy społeczeństwem, które może się poszczycić tym, że jest narodem – dodaje prelegentka. – Podkreślam tę różnicę, bo społeczność jest bardziej anonimowa, a naród ma świadomość przynależności do wspólnoty. Polacy zawdzięczali to przede wszystkim Kościołowi katolickiemu, który od chrztu przez 1000 lat działał i przekazywał nam kulturę, organizując ten naród wokół pewnych wartości. Jedną z nich była rodzina. Prymas już od czasu wielkiej nowenny poprzedzającej milenium chrztu podkreślał więc wartość rodziny i w niej widział narzędzie, które miało wartości narodowe przenosić. Trochę boleję nad tym, że w obecnym roku jubileuszu tak niewiele mówiliśmy o przesłaniu prymasa sprzed 50 lat. To, co wówczas w Polsce się wydarzyło, to była przecież w dużej mierze właśnie jego zasługa.

– W grudniu czekają na nas jeszcze spotkania świąteczne – mówi Anna Adamkiewicz, szefowa wałbrzyskiego oddziału. – A już w styczniu rozpoczynamy nowy cykl wykładów i spotkań, poświęcony nauce społecznej Kościoła. Spotkania tradycyjnie w każdy wtorek o 17.00 na Rynku pod numerem 22.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy