Na jubileuszowym spotkaniu KUL-u

Uczestnicy sympozjum po pięćdziesięciu latach zastanawiali się, po co im teologia.

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

|

GOSC.PL

dodane 18.04.2018 09:34
0

Trwający na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od 16 do 20 kwietnia Tydzień Eklezjologiczny  organizuje od 1958 r. Koło Naukowe Studentów Teologii. W tym roku jednak ma wyjątkowy charakter, ponieważ upamiętnia 100-lecie KUL-u i jest 50. edycją sympozjum.

Jego początki były związane z popularyzacją teologii po Soborze Watykańskim II. Czasy te wspominał w swoim wystąpieniu bp Ignacy Dec. - Pamiętam, kiedy jako diakon przyjechałem do Lublina na 1. Tydzień Eklezjologiczny. Ogromne wrażenie zrobili na mnie profesorowie. Do dzisiaj mam notatkę, którą musiałem zostawić w seminarium po podróży – mówił.

Jako pierwszy prelegent sympozjum biskup podjął temat „Misja uniwersytetu w nauczaniu Jana Pawła II”.

- Jan Paweł II tak często skłaniał głowę przed dostojeństwem uniwersytetu. W roku 1987 mówił na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: „Pamięć tego, czym jest uniwersytet - Alma Mater - noszę wciąż żywą. Nie tylko pamięć, ale i poczucie długu, który należy spłacać całym życiem". W swoim bogatym nauczaniu wielokrotnie, przy różnych okazjach, mówił o uniwersytecie, wskazując na jego zadania i misję jaką winien pełnić w kulturze i w społeczeństwie - wprowadzał w swoje wystąpienie biskup.

Opisując katolicką uczelnię wymienił cztery jej najważniejsze funkcje: naukowo-badawczą, rozumianą jako służba prawdzie w wolności badań i etycznym podejściu do nich, filozoficzno-światopoglądową, pedagogiczno-wspólnotową i kulturowo-społeczną.

Zwrócił też uwagę na fenomen katolickiego uniwersytetu. - Uniwersytet katolicki, jako instytucja naukowa - zdaniem św. Jana Pawła II - winien być wierny ideałowi klasycznemu i ze swej natury otwarty dla wszystkich oraz nastawiony na kultywowanie każdej formy wiedzy. Dnia 12 września 1982 r. mówił Jan Paweł II do profesorów i studentów w uniwersytecie w Padwie: "Od zarania Uniwersytet był rozumiany jako wszechnica, to jest instytucja otwarta dla wszystkich i nastawiona na kultywowanie każdej formy wiedzy oraz studiowanie prawdy we wszystkich jej przejawach: naukowym, filozoficznym, teologicznym. Należy więc do zadań Uniwersytetu poszukiwanie prawdy we wszystkich dziedzinach i przekazywanie jej poprzez nauczanie. Prawdy właściwe różnym dziedzinom rzeczywistości studiowane sa w sposób uporządkowany, systematyczny i pogłębiony w określonych działach, które tworzą uniwersytet: fakultety, instytuty, katedry. Jednakże uniwersytet jako taki ma za zadanie studiowanie całej prawdy i jedynie z jej poznania czerpie kryteria służące uporządkowaniu i nadaniu znaczenia studiom poszczególnych działów" - cytował papieża Polaka.

Podsumowując dodał, że o to właśnie chodzi w nauce, by wypracować w człowieku dobrą myśl, by z dobrej myśli rodziło się dobre, prawdziwe mówienie i w konsekwencji - prawe postępowanie, którego treścią jest miłość.

Na jubileuszowym spotkaniu KUL-u  

 

 

 

 

 

Na jubileuszowym spotkaniu KUL-u  

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..