Nowy numer 17/2024 Archiwum

Krajowy duszpasterz rodzin w Wałbrzychu

Do parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przyjechał ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Gościł go 13 i 14 czerwca ks. Krzysztof Moszumański, proboszcz parafii na Piaskowej Górze, a zarazem diecezjalny duszpasterz rodzin. Ksiądz Przemysław Drąg przybył do Wałbrzycha na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wraz z biskupem Wiesławem Śmiglem, przewodniczącym Rady ds. Rodziny KEP, jako krajowy duszpasterz rodzin podczas pierwszego dnia obrad informował biskupów o podjętej wraz z Instytutem Studiów nad Rodziną w Łomiankach pod Warszawą formacji świeckich i kapłanów przygotowywanych do posługi rodzinom, o koordynacji działań promujących kulturę życia związanych z duchową adopcją dziecka poczętego, o potrzebie powstawania hospicjów perinatalnych oraz zagrożeniach wynikających z prób wprowadzania kart równościowych do szkół, a także sposobach przeciwdziałania temu zjawisku.

- Zagrożeń dla prawidłowego rozwoju rodziny i młodego pokolenia pojawia się coraz więcej, ale ja jestem optymistą. Rodzina jest darem od Boga, oparta jest na miłości, a miłość ostatecznie zatriumfuje. A ile jeszcze przed nami bitew do stoczenia, tego nie wiemy - mówił ks. Drąg.

Spotkanie księży zajmujących się rodzinami na szczeblu ogólnopolskim i diecezjalnym było okazją do rozmowy o sytuacji duszpasterza rodzin w diecezji świdnickiej. Ksiądz Krzysztof Moszumański podzielił się swoimi troskami dotyczącymi zaangażowania kapłanów i wiernych w działania na rzecz rodzin, a także sytuacji samych rodzin.

Krajowy duszpasterz rodzin stwierdził, że pomocą w przezwyciężaniu tych problemów jest m.in. dobre przygotowanie kleryków w seminarium. Zajęcia, które pokażą, że rodzina ma sens, że życie w małżeństwie i wychowywanie dzieci może być szczęśliwą drogą realizacji powołania.

- To jest problem, z którym borykamy się na poziomie ogólnopolskim. Wielu kleryków pochodzi z rozbitych rodzin lub ma doświadczenie rozwodów wśród bliskich. Księży pracujących na parafiach natomiast cierpliwie zachęcam do bycia z rodzinami. Po prostu do słuchania ich i wspólnej modlitwy. Małżonkowie potrzebują takiego prostego wsparcia - stwierdził ks. Drąg, odnosząc się do praktyki duszpasterskiej.

Wspomniał też o mobilizacji samych rodzin, a szczególnie mężczyzn.

- Już po raz trzeci jest męskie oblężenie Jasnej Góry. Przyjeżdżają chłopcy, mężczyźni, seniorzy, modlą się i zostawiają swoje troski Matki Bożej. W swojej pracy spotykam też młodych małżonków, którzy mówią, że nie mogą zostawić tego świata takim, jakim jest, że chcą go zmienić dla swoich dzieci. Zrzeszają się, bo chcą mieć wpływ m.in. na to, co dzieje się z ich dziećmi w szkole czy co proponuje im władza samorządowa – opowiadał krajowy duszpasterz rodzin.

Ksiądz Przemysław Drąg koncelebrował 13 czerwca Mszę Świętą z nabożeństwem fatimskim. W wygłoszonej homilii zachęcał do modlitwy różańcowej o miłość, wierność i uczciwość małżeńską.

- Różaniec ocala małżeństwa i rodziny, zmienia ich losy. Ludzie opowiadają mi, że dzięki tej modlitwie bardziej się kochają, potrafią ustrzec przed zagrożeniami swoje dzieci, są bliżej siebie duchowo i emocjonalnie, jest między nimi więcej pokoju i radości – mówił do zebranych w wałbrzyskim kościele.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy