Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bp Dec: Stosunek do życia miarą cywilizacji

Emerytowany biskup świdnicki wygłosił wykład inauguracyjny w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W sobotę 17 października w toruńskiej uczelni odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. I choć centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigła, biskupa toruńskiego, to jednak uczestniczył w niej również bp Ignacy Dec, który w wykładzie inauguracyjnym mówił o szacunku do życia jako uniwersalnej mierze postępu.

- Cywilizacyjny stosunek do życia, najjaskrawiej wyrażał się i wyraża w prawodawstwie państw, należących do naszego kręgu kulturowego. W państwach narodowych ukształtowanych po pierwszej wojnie światowej w Europie, po Traktacie Wersalskim w 1919 r., prawo we wszystkich krajach chroniło ludzkie życie.  Pierwszym państwem na świecie, które 18 listopada 1920 roku zalegalizowało zabijanie nienarodzonych dzieci, był Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Była to decyzja Lenina. Drugim przywódcą europejskim, który zalegalizował aborcję w swoim kraju był Adolf Hitler. Dążąc do utworzenia "rasy panów", doprowadził w 1933 roku do legalizacji zabijania niemieckich nienarodzonych dzieci, które mogły posiadać wady wrodzone - mówił biskup senior diecezji świdnickiej.

- Na terenie Polski po raz pierwszy prawnie narzucono pełną dopuszczalność aborcji 9 marca 1943 roku. Rozporządzenie hitlerowskiego okupanta zezwalało kobietom polskim na nieograniczone żadnymi sankcjami zabijanie polskich nienarodzonych dzieci. Równocześnie zaostrzono kary, do kary śmierci włącznie, za zabicie niemieckiego nienarodzonego dziecka - przypominał historię, podkreślając, że Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. "zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia".

Porównując polskie prawo z prawem państw Unii Europejskiej, zauważył, że aborcja legalnie jest zakazana tylko w czterech krajach: Andorze, Malcie, San Marino i Watykanie, a w kilku krajach jest dozwolona z ograniczeniem (np. Monaco, Liechtenstein). 

Dalej nawiązując do encykliki "Evangelium vitae" zastanawiał się, jak przejść od "jak jest" do "jak powinno być"?

- Szczególną rolę w trosce o życie ma do spełnienia rodzina. Jan Paweł II nazywał ją "sanktuarium życia", podkreślał, że rodzina spełnia swoją misję głoszenia Ewangelii życia przede wszystkim przez wychowanie dzieci, a w procesie wychowania przez codzienną modlitwę osobistą i rodzinną - mówił bp Dec w jednym z postulatów.

Apelował też do studentów i ich wychowawców o mobilizację sumień i wspólny wysiłek etyczny, by wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia.

- "Dzisiaj świat stał się areną bitwy o życie. Trwa walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci" - cytował papieża Polaka, zachęcając do refleksji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy