• facebook
 • rss
 • Perły naszego dziedzictwa

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 15.03.2017 15:34

  10 zabytkowych obiektów trafiło dziś na listę Pomników Historii.

  Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, podnosząc do ranki Pomników Historii tych 10 zabytków, pokreślił rangę tego odznaczenia. - Właściwie każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym, każdy z tych obiektów niesie w sobie wielką historię, w jakimś sensie jest perłą i myśli technicznej i architektury - mówił.

  Pomnikiem Historii została świdnicka katedra. 100 lat temu Max Sdralek, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, powiedział, że tylko jeden kościół na Dolnym Śląsku zasługuje na miano biskupiego.

  I od 13 lat wszystko, co się w nim dzieje, nabiera niezwykłego znaczenia dla ponad 600 tys. katolików z Dolnego Śląska. Jego wyjątkowością zachwycają się nie tylko lokalni turyści, ale również zagraniczni goście jak np. Dalajlama.

  Gotycka architektura świdnickiej katedry w połączeniu z barokowym wnętrzem (więcej) nie są jednak znane szerszej publiczności.

  Od lat brakuje pieniędzy na gruntowną renowację świątyni, a dotacje pozwalały jedynie na przeprowadzanie, drobnych, doraźnych remontów.

  Dziś wszystko może się zmienić. Wpisanie kościoła pw. św. św. Stanisława i Wacława na listę Pomników Historii pomoże w pozyskiwaniu konkretnych funduszy na ratowanie dziedzictwa historii. Gdy świątynia odzyska dawny blask, z pewnością przyciągnie rzesze turystów, chcących poznać tą wyjątkową świątynię.

  Podobnych miejsc jest w całej Polsce dużo więcej, stąd pomysł na tą prezydencką formę ochrony zabytków. Jak dotąd na liście znajdowało się 60 obiektów, a dziś dołączyło kolejne 10.

  Poza wspomnianą już świdnicką katedrą, na listę wpisano również docenione przez UNESCO drewniane kościoły ewangelicko-augsburskie, zwane Kościołami Pokoju: pw.Trójcy św. w Świdnicy i pw. Ducha św. w Jaworze, ponad tysiącletni romański zespół opactwa Benedyktynów w Tyńcu, również pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu wraz z przedchrześcijańskimi obwałowaniami kamiennymi na Łysej Górze.

  Ponadto docenione zostały: radiostacja w Gliwicach z najwyższym na świecie drewnianym masztem nadawczym; średniowieczny kościół pw. Nawiedzenia NMP w Klępsku z wystrojem malarskim ze 117 obrazami; żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku; barokowe założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie i ufundowany w 1179 r. zespół opactwa Cystersów w Wąchocku.

  Czytaj również:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół