• facebook
  • rss
  • Historia

    dodane 12.04.2011 01:30

    Diecezję świdnicką powołał do istnienia Jan Paweł II, realizując założenia bulli „Totus Tuus Poloniae Populus”, 24 lutego 2004 r. Terytorium diecezji zostało wydzielone z archidiecezji wrocławskiej i diecezji legnickiej.

    • 24.02.2004 – Jan Paweł II powołuje do istnienia Diecezję Świdnicką. Jej pierwszym biskupem zostaje mianowany ks. prof. dr hab. Ignacy Dec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Patronem diecezji zostaje św. Stanisław, biskup i męczennik. Diecezję zamieszkuje ok. 680 tys. ludzi, w tym ok. 630 tys. katolików, służy im 337 kapłanów diecezjalnych, 71 zakonnych oraz blisko 500 sióstr zakonnych (z 23 zgromadzeń).
    • 25.03.2004 – święcenia biskupie ks. prof. dr. hab. Ignacego Deca. Głównym konsekratorem był kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup metropolita wrocławski; współkonsekratorami byli: bp Tadeusz Rybak, biskup legnicki i bp Józef Pazdur, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej. W tym też dniu Pierwszy Biskup Świdnicki odbył ingres do katedry świdnickiej.
    • 26.03.2004 – powołanie do istnienia Kurii Diecezjalnej. Jej kanclerzem zostaje ks. dr Stanisław Chomiak.
    • 8.05.2004 – powstają: Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy (klerycy nadal studiują we Wrocławiu) oraz Caritas Diecezji Świdnickiej.
    • 8.09.2004 – zostaje powołane do istnienia Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego oraz Rada Duszpasterska
    • 21.11.2004 – powstaje Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
    • 17.12.2004 – rozpoczyna działalność Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.
    • 8.05.2005 – erygowana jest Kapituła Katedralna oraz Dom Księży Emerytów.
    • 1.10.2005 – w Świdnicy formację rozpoczyna I, II i VI  rocznik kleryków, reszta nadal studiuje we Wrocławiu.
    • 15.04.2007 – 10.04.2010 – Diecezjalna Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego.
    • 28.02.2008 – rozpoczynają działalność: Archiwum Diecezjalne i Muzeum Diecezjalne.
    • 8.05.2008 – konsekracja biskupia ks. Adama Bałabucha, biskupa pomocniczego
    • 1.10.2009 – pierwsza inauguracja roku akademickiego na Diecezjalnym Studium Organistowskim oraz w Diecezjalnym Studium Życia Rodzinnego.
    • 3.05.2010 – powstaje Kapituła Kolegiacka Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu
    • 26.11.2010 – poświęcenia wyremontowanego i rozbudowanego gmachu seminarium. Dokonał tego kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.
    «« | « | 1 | » | »»

    Zobacz także

    Reklama

    Zapisane na później

    Pobieranie listy

    Reklama

    przewiń w dół