Aż 14 par małżeńskich bierze udział w rekolekcjach organizowanych przez świdnicki ośrodek Ruchu Spotkania Małżeńskie. Po raz pierwszy trzydniowe spotkanie jest prowadzone wyłącznie przez pary z terenu diecezji.
Ewa i Robert Stolarczykowie
Para odpowiedzialna za świdnicki ośrodek Spotkań Małżeńskich cieszy się z rosnącej popularności weekendów dla małżonków
ks. Roman Tomaszczuk
Spotkania Małżeńskie mają na celu pogłębienie, odnowienie, a nieraz odbudowanie miłości małżeńskiej. Podstawową formą pracy są dwudniowe spotkania o charakterze rekolekcji zamkniętnych, które prowadzone są w duchu dialogu męża i żony. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną, aby ich miłość małżeńska rozwijała się. Są szczególnie pomocne dla par przeżywających kryzys małżeński. – Dlatego rok temu powstał świdnicki ośrodek ruchu – wyjaśnia Ewa Stolarczyk, która ze swoim mężem jest odpowiedzialna za funkcjonowanie ośrodka. – Nie możemy biernie patrzeć na to co dzieje się w małżeństwach. Zależy nam żeby z naszej pomocy korzystali wszyscy, którzy cierpią z powodu zagrożenia małżeńskiej miłości, którzy szukają pomocy ale także ci, którym brakuje w małżeństwie świeżości. Nasze osobiste doświadczenie oraz świadectwo par, które wzięły udział w spotkaniach, to dowód, że oczyszczanie, porządkowanie, odnawianie i pogłębianie relacji w małżeństwie jest możliwe i przynosi zaskakujące owoce – przekonuje.
Rekolekcje są organizowane przez diecezjalne ośrodki ruchu. W diecezji świdnickiej ośrodek taki powstał rok temu i przeprowadził już dwie serie rekolekcji. Animatorami podczas rekolekcji są trzy pary małżeńskie i kapłan. - Do tej pory organizacyjnie byliśmy wspierani przez pary z diecezji legnickiej - zaznacza Ewa Stolarczyk. - 31 sierpnia rozpoczęły się rekolekcje, które po raz pierwszy poprowadziliśmy w oparciu o własne siły. Było to dla nas poważne wyzwanie, którego realizację oddaliśmy Bogu za przyczyną Niepokalanej. Cieszy nas bardzo, że do Ząbkowickiego Pallotyńskiego Domu Rekolekcyjnego ostatecznie przyjechało 14 par małżeńskich i to z terenu całej Polski.
Weekendy małżeńskie odbywające się w diecezji to wielka szansa przede wszystkim dla małżeństw przeżywających kryzys. Dlatego tak ważne jest, by propagować idee Ruchu Spotkania Małżeńskie w parafiach. - Nie możemy pozwolić, by pary małżeńskie w kryzysie były pozostawione na pastwę losu, przypadkowych decyzji i presji otoczenia - dodają Stolarczykowie, którzy są odpowiedzialnymi za ośrodek świdnicki ruchu. - Dlatego prosimy, by zarówno duszpasterze, jak i doradcy życia rodzinnego i ludzie dobrej woli wskazywali na Spotkania Małżeńskie, jako skuteczną pomoc w walce o miłość.
Świdnicki ośrodek ruchu wspierają swoją posługą: ks. Roman Tomaszczuk i ks. Romuald Brudnowski.