Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wakacje wciąż trwają

Rok akademicki alumnów Wyższego Seminarium Duchownego zaczyna się dopiero w październiku. Jednak nie oznacza to, że podczas wakacji klerycy leniuchują.

Formacja seminaryjna to nie tylko studia filozoficzno-teologiczne, ale także kształtowanie duchowości oraz wdrażanie w pracę duszpasterską. Dlatego alumni nie mają do swojej dyspozycji całych trzech miesięcy wakacji, ale są zobowiązani do pomocy proboszczom w rodzinnych parafiach oraz odbywają różnego rodzaju praktyki. Młodsi mają dyżury w seminarium, starsi są proszeni o pomoc w wakacyjnych wydarzeniach, m.in. w pielgrzymce na Jasną Górę. Dla akolitów (po IV roku) wrzesień (od 1 do 25) jest miesiącem praktyki duszpasterskiej odbywanej w wybranych parafiach diecezji. Natomiast diakoni (po VI roku) 1 września rozpoczęli praktyki w parafiach, w których będę wspierać proboszczów aż do końca stycznia (z przerwą, bo w październiku i listopadzie wracają do seminarium, by studiować przede wszystkim przedmioty pastoralne). 

Każda diecezja wypracowuje własne zwyczaje dotyczące m.in. kalendarium seminaryjnego. Mogli się o tym przekonać klerycy pełniący w tych dniach dyżur w seminarium, ponieważ 3 i 4 września goszczą w nim czterej diakoni z Archidiecezji Warszawskiej. - Przyjechaliśmy do Świdnicy, bo uznaliśmy, że będzie to dobra baza wypadowa w Karkonosze - wyjaśnia jeden z nich. - Jesteśmy pod wrażeniem zarówno uroku tego regionu Polski, jak również samego biskupiego miasta. Macie tu imponującą katedrę - oceniają. Diakoni zamierzają odwiedzić m.in. Karpacz, Jelenią Górę i Kotlinę Kłodzką. Przy okazji wspominają o zaskoczeniu jakie przyniósł widok Ślęży. - To niespotykane na Mazowszu, dlatego pewnie tak bardzo rzuciło się nam w oczy: samotna, majestatyczna góra - wyjaśniają.

W naszym kraju panuje dobry obyczaj, że podczas wakacji klerycy z różnych stron Polski mogą zatrzymywać się w seminariach diecezji, w których goszczą.

Na liście alumnów świdnickiego seminarium jest obecnie 48 osób (43 w Świdnicy i 5 na praktykach i urlopach dziekańskich). Na I rok studiów zostało przyjętych 7 alumnów. Na rok II przechodzi 8 alumnów, na rok III także 8, na rok IV 9, na rok V 10 a na rok VI 6 diakonów.

18 września odbędzie się druga tura egzaminów na I rok. Na razie na ten termin zgłosiło się dwóch kandydatów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama