Od 6 do 12 września działania organizowane w ramach Silesia Art Biennale odbywać się będą w Bystrzycy Kłodzkiej.
O Muzeum Filumenistycznym (ognia) działającym w Bystrzycy Kłodzkiej pisaliśmy w wydaniu papierowym rok temu w ramach wakacyjnego cyklu polecającego naszym czytelnikom najlepsze muzea regionu.
Wtedy też mieliśmy okazję przekonać się, że dyrektor placówki, Tomasz Nowicki, jest znakomitym znawcą sztuki. Nie dziwi zatem, że spowodował, że niektóre działania Silesia Art Biennale odbywają się w Bystrzycy Kłodzkiej.
Silesia Art Biennale jest inicjatywą stworzenia ponadregionalnej sieci komunikacji i wymiany artystyczno-kulturalnej. W swoim założeniu działaniem obejmować będzie ośrodki Dolnego Śląska, realizując tam program wychodzący ponad wymiar regionalności.
Założenia Biennale oparte są na koncepcji wejścia sztuki w przestrzeń publiczną miast Dolnego Śląska (wybranych w kolejnych edycjach Biennale) oraz Wrocławia – ogniskującego i sumującego całość inicjatyw regionalnych i wrocławskich dokonań (we Wrocławiu przewiduje się finał Biennale wraz ze stosownymi ekspozycjami i sympozjum promocyjnym). W kolejnych edycjach Biennale przewiduje się rozszerzenie zasięgu aktywności artystyczno – projektanckich na obszar regionu przygranicznego w ujęciu: Dolny Śląsk – okręg Liberec i Hradec Kralove (Czechy) – Saksonia (Niemcy).
Do działań w ramach Biennale, co dwa lata zapraszani będą najważniejsi polscy i międzynarodowi krytycy oraz artyści sztuk wizualnych, wypowiadający się poprzez działania efemeryczne (performance, akcja, panele dyskusyjne), stałe - obiekty, murale, instalacje wpisane w przestrzenie miejskie oraz społeczne (ankietowanie, działania ze społecznościami, inne).
W tym roku Biennale odbywa się w Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu, Sokołowsku, Legnicy, Jeleniej Górze i we Wrocławiu, który będzie finalizował całość przedsięwzięcia (sympozjum teoretyczne i wystawa dokumentująca akcje / realizacje oraz prezentująca prace zaproszonych do projektu artystów).
W Bystrzycy odbędą się wykłady, plenery, spotkania autorskie, pokazy. W programie działań artystycznych: Robert Kuśmirowski „Pałka, zapałka, dwa kije...” / Muzeum Sztuki Zdeponowanej, Iwona Demko „Barmanka bez znajomości języka do pracy w Belgii”, Roman Dziadkiewicz & Ensemble „GORĄCZKA / MDŁOŚCI / INTERWENCJA KRYZYSOWA” opera siedmiodniowa, Konrad Smoleński (film), „Energy hunters”, „Track”, Małgorzata Kazimierczak „Konfrontacje mentalne – pomiędzy miejscem i czasem” (działanie in situ w przestrzeni społecznej) instalacja video; „Tablice miejskie myśli społecznej”
Spotkania i dyskusje panelowe: Alicja Jodko „Animacja oswaja świat" - prelekcja i pokaz filmów realizowanych przez młodziutkich autorów z Dziecięcej Wytwórni Filmowej (Galeria Entropia) Wrocław, Grzegorz Borkowski „Samorealizacja – samoorganizacja”, Łukasz Guzek „Stałe–efemeryczne–społeczne”, Magdalena Ujma „Sztuka w przestrzeniach publicznych: wybrane przykłady i problemy z nimi związane" Wojciech Ciesielski „Przerwy w procesie”.