Nowy numer 2/2021 Archiwum

Bp Edward Janiak objął swoją diecezję

12 września o godz. 16 odbył się ingres bp. Edwarda Janiaka do katedry pw. św. Mikołaja w Kaliszu.

Uroczystości ingresowe rozpoczęły się w Sanktuarium św. Józefa o 16.00.  Stąd. po zawierzeniu diecezji i swojej posługi Opiekunowi Świętej Rodziny i Kościoła świętego, uroczysta procesja przeszła do katedry kaliskiej. 

W uroczystościach wziął udział m.in. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski, oraz bp Ignacy Dec wraz z pięćdziesięcioma innymi biskupami i kilkoma tysiącami wiernych. – Na początku Mszy, po liturgicznym pozdrowieniu przez dotychczasowego biskupa diecezjalnego, nuncjusz apostolski w Polsce przekazał nowemu biskupowi pastorał – znak władzy pasterskiej oraz wprowadził go na katedrę, miejsce, z którego biskup swoim diecezjanom głosi naukę wiary i podaje im zasady życia i postępowania. Przekazanie pastorału i wprowadzenie na katedrę oznacza objęcie przez nowego arcypasterza urzędu biskupiego – tłumaczy ustępujący biskup kaliski Stanisław Napierała. 

Biskup Edward Janiak jest doktorem teologii moralnej. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1979 r. z rąk biskupa Wincentego Urbana. Sakry biskupiej udzielił mu 30 listopada 1996 r. kard. Henryk Gulbinowicz z towarzyszeniem biskupów Sławoja Leszka Głódzia i Józefa Kowalczyka. Dotychczas pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji. Jest dobrze znany przede wszystkim w tej części diecezji świdnickiej, która była częścią archidiecezji wrocławskiej.

Bp Janiak jest członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, a w Konferencji Episkopatu Polski – przewodniczącym Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz członkiem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Jest też delegatem Konferencji Episkopatu ds. imigracji i delegatem ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska. 21 lipca br. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował bp. Janiaka nowym ordynariuszem diecezji kaliskiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama