Nowy numer 2/2021 Archiwum

Jubileusze strzegomskie

Koncert Piotra Rubika, ogłoszenie patronów miasta, święto strażaków oraz diecezjalne dożynki - wszystko w jednym - w Strzegomiu

 

Kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła w Strzegomiu jest Bazyliką Mniejszą od 10 lat. Jest to największy obok katedry Świdnickiej i pocysterskiego kościoła w Kamieńcu Ząbkowickim kościół w diecezji. Dlatego jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń diecezjalnych. Tutaj miało miejsce uroczyste zamknięcie Roku św. Pawła. Tutaj młodzież mogła adorować peregrynujący po świecie Krzyż Światowych Dni Młodzieży. Tutaj także modlił się znany charyzmatyk, o. John Bashobora.

Tym razem potężna świątynia stanie się przestrzenią namysłu, świętowania i celebrowania ważnych dat i wydarzeń w skali miasta i diecezji.

I tak: w piątek uroczysta sesja Rady Miejskiej rozpocznie obchody 770-lecia miasta, wtedy też tytuł honorowego obywatela Strzegomia otrzyma ks. abp Francesco Pio Tamburrino z Rzymu, emerytowany sekretarz Watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Cztery medale pamiątkowe wręczone zostaną również biskupom i strzegomskim księżom proboszczom. Potem, o 17.00 w bazylice wystąpi Piotr Rubik z oratorium Santo Subito.

W sobotę w programie święta strażaka zaplanowano: prezentację pocztów sztandarowych straży pożarnych, pokaz wozów i sprzętu strażackiego, występy orkiestr dętych z Auerbach, Grodziska Mazowieckiego, Szczawna Zdrój, Strzegomia. Pamiątkowe medale otrzyma również ponad 20 zasłużonych dla miasta strażaków.

W niedzielę (16 września br.) o 13.00 wierni z całej gminy zgromadzą się w Bazylice Mniejszej by wspólnie świętować nadanie miastu patronatu św. app Piotra i Pawła oraz 10. rocznicę nadania tytułu Bazyliki Mniejszej. Msza św. będzie transmitowana na świat w TVP Polonia.

Po Mszy wszyscy przeniosą się z wieńcami na strzegomski Rynek, gdzie odbędą się Dożynki Diecezjalne. W programie dożynek przewidziano również ceremoniał żniwno-dożynkowy, prezentacje wieńców i chlebów dożynkowych, występy zespołów ludowych oraz koncert zespołu Redlin. Podczas dożynek swój dorobek zaprezentują sołectwa gminy Strzegom. Organizatorzy dożynek – Strzegomskie Centrum Kultury - zapowiadają także wiele atrakcji i mnóstwo konkursów z nagrodami. Na Rynku uhonorowanych zostanie ponad 30 rolników, o których wyświetlony zostanie również film.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama