Nowy numer 33/2019 Archiwum

Niejedna zasługa

Kustosz Relikwii Krzyża Świętego doceniony przez Benedykta XVI.

Odpust Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu miał w tym roku niecodzienne akcenty. Proboszcz parafii na Podzamczu, ks. Andrzej Raszpla, został obleczony we fioletowe, prałackie szaty Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości. Godność, którą od 14 września cieszy się zaledwie pięciu kapłanów diecezji, została przyznana przez papieża jako „publiczne wyrażenie świadectwa papieskiej przychylności, a także ze względu na to, iż [odznaczony] niejedną ma zasługę dla Kościoła katolickiego, jego dobra i wzrostu” – głosi tekst papieskiego dokumentu odczytanego podczas Mszy św. Modlitwie i aktowi obłóczyn przewodniczył bp Ignacy Dec, którego nowy prałat jest bliskim współpracownikiem (jest bowiem dyrektorem wydziału gospodarczego świdnickiej kurii). Biskup, wymieniając zasługi ks. Raszpli dla diecezji, wspominał o remoncie kurii, początku prac remontowych w seminarium, utworzeniu Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego oraz trosce o upiększanie go.

Zresztą 14 września hierarcha poświęcił tam nową unikatową i funkcjonalną chrzcielnicę, której projektantem był sam ks. Raszpla. – Pokrywa chrzcielnicy wzorowana jest na dachu kościoła, w podstawie misy chrzcielnej umieściliśmy kamień z Jordanu, a sama misa jest tak skonstruowana, by umożliwić chrzest dziecka, o czym przekonał się ks. biskup, gdyż w odpust mógł ochrzcić w nowej chrzcielnicy pierwsze dziecko – wyjaśnia prałat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL