Nowy numer 46/2019 Archiwum

Wierni krzyżowi przejdź do galerii

30 lat temu, w niezwykle trudnym czasie stanu wojennego, w Kłodzku zaczęto tworzyć nową parafię. Otrzymała ona wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego.

Tegoroczne uroczystości jubileuszowe trwały trzy dni, od 13 do 16 września. Oprócz modlitwy, jaka im towarzyszyła, w programie znalazły się koncerty, wystawy i spektakle teatralne. Kulminacyjnym momentem kończącym całość była Msza św. celebrowana przez bp, Ignacego Deca. Podczas niej w ołtarzu głównym kościoła zostały umieszczone relikwie Krzyża Świętego, a homilia, którą wygłosił bp Ignacy, była swoistą katechezą o znaku naszego zbawienia.

Biskup rozpoczął od przypomnienia, że zanim powstała obecna parafia Podwyższenia Krzyża w Kłodzku, pozostałe trzy miały wezwania maryjne. Kościół, w którym czcimy Boga w tajemnicy ukrzyżowania, jest zatem wielkim dopełnieniem chrystologicznym dla całego miasta.

bp Ignacy Dec

Dalej bp. Ignacy zwrócił uwagę na wielką wartość krzyża dla katolików. Na to, że zawołanie „Wierni Bogu, krzyżowi i Ewangelii” ma głębokie uzasadnienie teologiczne. Krzyż jest świętym znakiem zbawienia, a przez to staje się bardzo niewygodny dla wielu.

bp Ignacy Dec

Dzięki staraniom obecnego proboszcza, ks. Juliana Rafałko pamiątką, jaka pozostanie po jubileuszu, są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. W ich odszukaniu i sprowadzeniu z Belgii pomogli Mieczysław Kowalcze i ks. Tadeusz Faryś. Proboszcz przybliżył zgromadzonym okoliczności, dzięki którym relikwie trafiły do Kłodzka.

ks. Julian Rafałko

Od 16 września 2012 r. relikwie Drzewa Krzyża Świętego na stałe znalazły się w ołtarzu kłodzkiego kościoła. Obecność tego niecodziennego znaku naszej wiary jest wielką radością nie tylko dla obchodzącej jubileusz parafii, ale dla całego miasta.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama