Nowy numer 21/2018 Archiwum

Dźwięki modlitwy

Kluczem do właściwego miejsca muzyki w Kościele jest zrozumienie przez wykonawców, że ich gra i śpiew są osobistą modlitwą do Boga.

Ponad 70 osób od 5 do 7 października uczestniczyło w V edycji Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych w diecezji świdnickiej. Miejscem nauki była parafia pw. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie. Z zaproszenia na bezpłatne warsztaty skorzystali chórzyści, członkowie scholi parafialnych, osoby śpiewające indywidualnie oraz diakonie muzyczne. Jak zwykle udało się zaprosić znakomite grono prowadzących. Dr Grażyna Rogala-Szczerek, od trzydziestu lat dyrygentka chórów we wrocławskim szkolnictwie muzycznym. Hubert Kowalski, kompozytor, dyrygent, kontrabasista, wokalista. Od kilku lat komponuje współczesne pieśni liturgiczne i przygotowuje nowe instrumentalno-wokalne opracowania pieśni stanowiących tradycję Kościoła katolickiego.

Kacper Birula, dyrektor artystyczny Świdnickiej Orkiestry Kameralnej, który koncertuje, komponuje i angażuje się w projekty wokalno-instrumentalne. Warsztaty to nie tylko podniesienie umiejętności muzycznych uczestników, ale także wzrost świadomości duchowego uczestnictwa w liturgii. – Na przestrzeni pięciu lat, od kiedy organizowane są warsztaty, widać wzrost tej świadomości – mówi K. Birula. – Coraz więcej ludzi widzi potrzebę przygotowania nie tylko muzycznego, ale również duchowego. Dzieje się to na pewno z korzyścią dla liturgii, nas muzyków i wiernych. Grając i śpiewając podczas Mszy św., trzeba się zastanowić, dla kogo i po co się to robi. Finałem zwieńczającym warsztaty była oprawa liturgii i koncert podczas Mszy odpustowej w parafii pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma