Nowy numer 43/2020 Archiwum

Biblia, katechizm i dokumenty soborowe

We wspomnienie bł. Jana Pawła II uczennice wraz z gronem pedagogicznym uroczyście rozpoczęły odnowę wiary.

Siostry niepokalanki, prowadzące w Wałbrzychu gimnazjum i liceum dla dziewcząt, postanowiły także w szkole uroczyście zainaugurować Rok Wiary. Wydarzenie miało miejsce w szkolnej kaplicy 22 października, we wspomnienie bł. Jana Pawła II.

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia do kaplicy i umieszczenia na honorowym miejscu trzech ksiąg: Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego i zbioru Dokumentów Soboru Watykańskiego II. – W ten sposób chcemy odkreślić, że w przeżywaniu tego świętego czasu nie jesteśmy jako Kościół pozostawieni sami sobie, ale mamy szczególne narzędzia pomocne w odkrywaniu sensu i znaczenia Roku Wiary – wyjaśnia s. Anna, dyrektor szkoły.

Podczas Mszy św. wybrzmiała jeszcze jedna podpowiedź: jak owocnie przyjąć rok łaski. Za radą kaznodziei, ks. Romana Tomaszczuka dziewczęta i siostry zmierzyły się z przesłaniem, jakie zostawia Benedykt XVI Kościołowi w postaci dodatkowych możliwości zdobycia odpustu zupełnego w Roku Wiary. Po pierwsze, pogłębiona refleksja nad prawdami wiary zawartymi w katechizmie i dokumentach soborowych (podczas sympozjów czy misji). Po drugie, pielgrzymowanie do rzymskich źródeł wiary przez nawiedzenie katakumb czy bazylik większych , ewentualnie pielgrzymowanie do katedry. Po trzecie, zaangażowanie w liturgię jako przestrzeń kontemplowania i przeżywania wspólnoty Kościoła. Po czwarte, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w trakcie wizyty w kościele, w którym został wierzącemu udzielony chrzest.

Szczególnym znakiem okazał się pomysł, by maturzystki otrzymały "Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego". Wręczenie książki nastąpiło po mszalnym Credo. – Dorosłość zobowiązuje do uczciwej pracy intelektualnej nie tylko w kontekście studiów czy zawodu, ale także w przestrzeni wiary – wyjaśnia ideę siostra dyrektor.

Na zakończenie został poświęcony obraz bł. Jana Pawła II przeznaczony do szkolnej kaplicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama