Nowy numer 15/2024 Archiwum

Prosto z kranu

Świdnica doczekała się wody, którą bez obaw można wznosić toasty – przekonują samorządowcy.

W Świdnicy powstał zupełnie nowy Zakład Uzdatniania Wody. Obiekt przy ul. Bokserskiej zastąpił przestarzałą stację, która została wybudowana jeszcze w latach 70. XIX wieku.

– Ten obiekt wymagał ciągłych inwestycji i konieczne było zastąpienie go nowym. Świdniczanie potrzebują wody bardzo dobrej jakości, dlatego wybudowaliśmy nowy zakład – mówi Jacek Sochacki, prezes Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

– To ważny i konieczny krok, choć inwestycja nie jest tak widoczna gołym okiem. Za oczywistość przyjmujemy, że woda jest; dopiero gdy jej brakuje, zaczynamy dostrzegać, jak bardzo jest nam potrzebna. Chcemy, by świdniczanie mieli zapewnioną dostawę wody jak najlepszej jakości. To kwestia bezpieczeństwa i stąd strategiczna decyzja naszej spółki – dodaje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Przestarzałe rozwiązania technologiczne starej stacji nie pozwalały na spełnienie zadania w zakresie uzdatniania wody, a dotychczasowe budynki, instalacje i urządzenia po ponad 140-letniej eksploatacji musiały zostać zastąpione nowymi.

Nowy Zakład Uzdatniania Wody wybudowany został z uwzględnieniem zabezpieczeń przeciwpowodziowych w oparciu o doświadczenia z wielkiej powodzi 1997 roku. W nowym ZUW pomogło w tym odpowiednie usytuowanie obiektów, obudów i konstrukcji zwłaszcza urządzeń energetycznych. Zakład umożliwia uzyskanie jakości wody zgodnej z wymogami Unii Europejskiej. Oddanie do eksploatacji zbiorników wody czystej nowego zakładu pozwala na zwiększenie ilości zmagazynowanej wody do ok. 60–70  proc. dobowego zapotrzebowania miasta w wodę, co z kolei zapewnia niezawodność oraz ciągłość dostaw.

Podczas uroczystego otwarcia ZUW zaproszeni goście wznieśli toast wodą prosto z kranu, udowadniając, że nadaje się ona do spożycia bez przegotowania.

Opis inwestycji:

Zakład Uzdatniania Wody przy ul. Bokserskiej ma wydajności 10 000 m3 na dobę o wysokich parametrach jakościowych. Zaprojektowany został w sposób umożliwiający jego rozbudowę do pełnych zasobów ujęcia (16 800 m3/d).

Koszt zadania to ok. 13,5 mln zł brutto. Inwestycja zyskała dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Budowa nowego ZUW rozpoczęła się pod koniec kwietnia 2010 r. Włączenie do eksploatacji miało miejsce na początku sierpnia 2012 r., a po tym czasie prowadzono próby eksploatacyjne. Końcowy odbiór nastąpił 27 września br. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy