Nowy numer 21/2018 Archiwum

Patriotyczne bieganie po mieście

Organizatorzy świdnickich obchodów Święta Niepodległości konsekwentnie promują szerokie spojrzenie na patriotyzm.

Zanim o 16.15 na cmentarzu komunalnym zostanie oddany hołd pamięci, zanim o 17.00 zostanie odprawiona zostanie uroczysta Msza św., której ma przewodniczyć bp Ignacy Dec, zanim o 18.30 będzie miała miejsce manifestacja patriotyczna i złożone zostaną kwiaty i oddany zostanie hołd poległym za wolność ojczyzny (pomnik Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim), świdnicki program uroczystości niepodległościowych przewiduje sporo imprez towarzyszących.

Od kilku lat bowiem władze miasta i powiatu starają się, żeby patriotyczne święta miały oprócz podniosłego i poważnego charakteru także charakter rodzinny i radosny. – Rokrocznie chcemy zamanifestować radość z niepodległości, dlatego Świdnica zyska odświętny wygląd. Zachęcam również mieszkańców, by z własnej inicjatywy wywieszali flagi w swoich oknach, przy domach. Wyrazem naszego patriotyzmu i radości z wolnej ojczyzny będzie także liczna obecność podczas uroczystości. Zachęcam również, by w rodzinnej atmosferze udało się poświęcić choć chwilę na słuchanie, ale też śpiewanie pieśni patriotycznych. Damy temu wyraz pamięci o tych, którzy o niepodległość Ojczyzny walczyli – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Dlatego w tym roku zaplanowano m.in. grę miejską pt. "Mistyczna Świdnica" (10 listopada o 12.00), otwarcie wystawy „Broń strzelecka używana w walce o odzyskanie niepodległości i utrwalenie granic Polski (1918-1921)” (10 listopada o 15.30 w Muzeum Dawnego Kupiectwa), I Indywidualne Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich oraz II Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży o Szablę Piłsudskiego (11 listopada od 9.00 do 17.00 w Klubie Bolko) czy koncert muzyczny z oprawą multimedialną LUC 38/89 – Zrozumieć Polskę (11 listopada o 20.00 w sali teatralnej, Rynek 43).

Jest także coś dla zdrowia. Otóż  Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na V Jubileuszowy Bieg Niepodległości. W celu podkreślenia rocznicowego charakteru tegorocznej imprezy wszystkich uczestników czeka niespodzianka w postaci nowej, wydłużonej trasy. W tym roku biegacze mają do pokonania 4 pętle następującymi ulicami: Długa, Daleka, Pułaskiego, Rynek, Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Rynek. Start i meta w Rynku, naprzeciwko Świdnickiego Teatru. Łączna długość trasy wyniesie 5 km (1 pętla to 1250 m).

Bieg ma charakter rekreacyjny, nie ma rywalizacji, uczestnicy biegną tyle okrążeń, ile wytrzymają. Organizatorzy przygotowali w tym roku 500 sztuk pamiątkowych koszulek, które otrzyma 500 pierwszych zapisanych zawodników. Na mecie biegaczom wręczone zostaną pamiątkowe medale, których przygotowano 650 sztuk. Po zakończeniu wśród wszystkich uczestników rozlosowane będą atrakcyjne nagrody. W tym roku do włączenia się w imprezę są zachęcani także zawodnicy uprawiający nordic walking. Na wszystkich na mecie czekać będzie gorąca herbata. 

Program imprezy: 

11.45–13.15 – zapisy w hallu świdnickiego teatru; 

13.30 – wspólny start – bieg; 

ok.14.20 – zakończenie biegu i losowanie nagród.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma