Rok ks. Piotra Skargi w Kłodzku

Mimo upływu ponad 400 lat diagnoza, jaką postawił politykom ks. Piotr Skarga w „Kazaniach Sejmowych”, nie straciła na aktualności.

„Która jest pierwsza i zasłużeńsza Matka, jak Ojczyzna, która jest gniazdem wszystkich matek i powinowactw waszych i komorą dóbr waszych wszystkich. (…) Oną miłując, sami siebie miłujecie” wołał w „Kazaniach Sejmowych” jezuita ks. Piotr Skarga.

W ubiegłym roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2012 Rokiem ks. Piotra Skargi.

W obchody te włączyli się również księża jezuici z kłodzkiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tamtejsze wydarzenia związane z Rokiem ks. Piotra Skargi zaplanowano na 9 listopada. O 10.30 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się specjalna Msza św. z tej okazji, pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca. Oprawę muzyczną wykona Chór Kameralny Concerto Glacensis.

Po zakończeniu Mszy św. „Kazania Sejmowe” Piotra Skargi SJ wygłosi aktor Jan Krzysztof Szczygieł. Następnie o 12.15 w Muzeum Ziemi Kłodzkiej  zostaną wygłoszone okolicznościowe wykłady. Ks. dr Stanisław Cieślak SJ przedstawi temat „Piotr Skarga w służbie Kościoła i Ojczyzny”, zaś dr Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Opolskiego „Piotr Skarga w sztuce; zapomniane oblicze i narodowy mit”.


A oto jak parlamentarzyści uzasadnili uchwałę dotyczącą ustanowienia Roku ks. Piotra Skargi:

W czterechsetną rocznicę śmierci Piotra Skargi, który dzielnie, słowem i czynem, zabiegał o szacunek dla Ojczyzny i lepszy byt dla rodaków, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu Jego zasług, postanawia oddać hołd Piotrowi Skardze.

Piotr Skarga, właściwie Piotr Powęski (1536–1612), był pisarzem, teologiem, jezuitą i kaznodzieją.  Posiadał wielki talent krasomówczy, potrafił zdobyć posłuch wśród ludzi wszystkich stanów, słuchali go nawet królowie. Zapisał się na kartach historii jako czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, filantrop oraz Ten, który w trosce o Ojczyznę miał odwagę nazwać po imieniu największe polskie przywary. Nawoływał do zmian postaw rządzących, do reform, by nie doprowadzić Rzeczypospolitej do upadku.

Zdolności pisarskie Piotra Skargi oraz Jego kunszt zostały docenione przez innych artystów. Dzieło hagiograficzne „Żywoty świętych” Adam Mickiewicz nazwał najpoetyczniejszym ze wszystkich, które w języku polskim kiedykolwiek były napisane, a wizerunek Skargi proroka utrwalił Jan Matejko w znanym obrazie „Kazanie Skargi”.

Poza działalnością pisarską i kaznodziejską Piotr Skarga zajmował się wszechstronną działalnością filantropijną, zakładając m.in. Bractwo Miłosierdzia, Bank Pobożny i Skrzynkę św. Mikołaja.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku Skargi jako jednego z najwybitniejszych polskich twórców epoki renesansu, ogłasza rok 2012 Rokiem księdza Piotra Skargi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..