Nowy numer 24/2018 Archiwum

Święto wieży

Powitanie wieży, koncert dla wieży, prezentacja wieży – od kilku miesięcy wiele się działo wokół odbudowanej wieży. Wreszcie została otwarta naprawdę.

Świdnica po raz kolejny jest stawiana za wzór w sposobie rewitalizacji miasta   Świdnica po raz kolejny jest stawiana za wzór w sposobie rewitalizacji miasta roman tomaszczuk/gn 17 listopada w uroczystościach otwarcia odbudowanej wieży ratuszowej wzięły udział władze województwa, miasta, powiatu i gminy.

Projekt nowej wieży, która góruje nad rynkiem, wykonało Biuro projektów i realizacji inwestycji „Walas”. Budowla nawiązuje do swojej historycznej poprzedniczki. Jej odbudowa ruszyła w czerwcu 2010 r. Mimo że miała być gotowa pod koniec 2011 r., nie obyło się bez trudności. Przede wszystkim wieża musiała zyskać solidne fundamenty. Wykonano je ze specjalnych betonowych pali umieszczonych na głębokości ok. 10 m. Ciasna zabudowa świdnickiego rynku również nie ułatwiała zadania. Do transportu materiałów ponad dachami kamienic wykorzystano specjalny dźwig. Podobnie było z precyzyjnie wykonywanymi szalunkami żelbetowej konstrukcji. Dodatkowy żuraw przyjechał specjalnie ze Śląska na najbardziej widowiskowy element budowy – montaż kopuł na szczycie wieży.

Przykład na cały region

Miasto uzyskało unijną dotację nie tylko na odbudowę wieży, ale również na jej wyposażenie oraz remont elewacji kamienic w bloku śródrynkowym sąsiadujących z wieżą. Fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 20072013 – Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich na terenie Dolnego Śląska.

Wieża jest wyposażona w ogromną ilością elektroniki. Są tam ekrany LCD, infokioski oraz system multimedialny pozwalający na niezależne wyświetlanie i zarządzanie obrazem na monitorach, także obrazem wyświetlanym przez projektor. Wkrótce będzie również możliwość wysłania zdjęcia z wieży z własnym wizerunkiem z infokiosku, w którym zainstalowana jest kamera.

Poziomy zadowolenia

Rafał Jurkowlaniec, marszałek województwa dolnośląskiego: – Chciałbym pogratulować mieszkańcom spełnienia ich aspiracji. Świdnica jest przykładem miasta, które wzorowo się rozwija i jesteśmy z tego dumni. Jest dobrym przykładem, jak rewitalizować centrum. Miesiące i lata pokażą, że tych dobrych projektów będzie realizowanych jeszcze więcej.

Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy: – Chciałbym, by tak jak rosła budowa, rosła potęga miasta. Cieszę się, że mieszkańcy w pełni się z tym utożsamiają. Odbudową przypominamy historię i do niej wracamy. Wieżą możemy się już cieszyć i bądźmy z niej zwyczajnie dumni.

Joanna Gadzińska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy: – Decyzja o odbudowie wieży na pewno była ważna, a przy okazji podejmowana też z przyjemnością. Klimat wokół tego przedsięwzięcia był dobry i kibicowaliśmy, by wieża została odbudowana jak najszybciej. Do wieży można się dostać przez pawilon w strefie wejściowej, który ma częściowo przeszklony front. Posadzka przed pawilonem wejściowym jest wykonana z kamienia, a jej elementy nawiązują do obrysu dawnych kramów kupieckich.

Na parterze pawilonu znajduje się główna strefa wejściowa z holem recepcyjnym. Na I piętrze przewidziano hol ekspozycyjny oraz dodatkowe wejście do teatru i Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Poziom II to otwarty hol ekspozycyjny oraz strefa wejściowa do wieży ratuszowej. To stąd ruszają windy, które wiozą turystów na przeszklony taras widokowy na poziomie VIII. A ten powstał na poziomie zegara, którego cztery tarcze wykonane zostały z przydymionego szkła. Dzięki takiemu projektowi taras widokowy jest dostępny przez cały rok niezależnie od pogody. Do tego miejsca dojeżdżają windy, więc obiekt jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

Kondygnacje IVI – to powierzchnie wystawiennicze.

Poziom ostatni – IX – to otwarty taras widokowy. Można się do niego dostać po schodach. Również po schodach można schodzić z wieży, a w drodze powrotnej na każdej z poszczególnych kondygnacji oglądać ekspozycje.

Zgodnie z historycznym pierwowzorem na szczycie wieży znajduje się kula, wypełniona pamiątkami zgromadzonymi przez mieszkańców Świdnicy.

Wieża ratuszowa w liczbach:

• 20102012 r. – odbudowa wieży ratuszowej;

• 1967 r. – katastrofa budowlana wieży ratuszowej;

• 674 mkw – to powierzchnia użytkowa wieży;

• 175 mkw – to powierzchnia zabudowy;

• 38 m – to najwyższy element wieży dostępny dla zwiedzających;

• 57,66 m – wysokość wieży do szczytu iglicy;

• ok. 10 m – długości pali, na których posadowiona jest wieża.

Wartość inwestycji odbudowy wieży ratuszowej – to ponad 9 mln zł.

Dofinansowanie ze środków unijnych ok. 5,6 mln zł.

Beneficjent: Gmina Miasto Świdnica.

Dodatkowo:

– wyposażenie wieży ratuszowej – wartość 755 tys. zł, dofinansowanie unijne 528 tys. zł;

– remont elewacji od wnętrza bloku śródrynkowego – wartość prac ok. 800 tys. zł, w tym dofinansowanie ze środków unijnych 74,8 tys. zł;

– więcej informacji o wieży: www.wieza.swidnica.pl

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma