Żeby tradycji stało się zadość, po raz szósty mieszkańcy Ziemi Świdnickiej z racji Narodzenia Pańskiego, obdarowali się dobrym słowem
Wielu przychodzi na podsumowanie Świdnickiej Kolędy właśnie dla tego przedstawienia: inscenizacji jasełkowej w wykonaniu samorządowców Gminy Wiejskiej Świdnica. I tak już od sześciu lat. Autorem muzyki i tekstów, inspirowanych w tym roku m.in. apokryfami Nowego Testamentu jest Tadeusz Szarwaryn. Dodatkową atrakcją dla mieszczuchów i ich dzieci są żywe zwierzęta w stajenkowych zagrodach: owce, kucyk i osiołki.
– Przy okazji żywej szopki chcemy dać mieszkańcom naszych gmin i przybyłym gościom możliwość wspólnego spotkania, wspólnego kolędowania i spontanicznego dzielenia się radością – wyjaśniała przed uroczystością Teresa Mazurek, Wójt Gminy Świdnica, która jednak na samym spotkaniu opłatkowym nie była obecna, podobnie zresztą jak bp Ignacy Dec. Tak pierwsza jak i drugi musieli wyjechać za granicę z oficjalnymi wizytami.
Tegoroczna inscenizacja, w której usłyszeć można było najpiękniejsze kolędy, nosiła tytuł „Gloria, niechaj płynie pieśń”. Partie śpiewane i mówione zostały wcześniej zarejestrowane a następnie odtworzone podczas spektaklu co w dużej mierze ułatwia zarówno grę aktorską jak i odbiór treści przez widzów. – Do tej pory korzystaliśmy z gościnności MDK w Świdnicy. Teraz możemy nagrywać już u siebie. Jest to pierwsze profesjonalne studio, gdzie wokaliści i wokalistki mogą realizować swoje nagrania – dodaje Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica. Studio ma służyć wielu gminnym zespołom ludowym i utalentowanym mieszkańcom gminy.
Po jasełkach harcmistrz ZHP Piotr Pamuła odczytał historię i przesłanie, jakie wiąże się z Betlejemskim Światełkiem Pokoju, które co roku za pośrednictwem harcerzy dociera do wielu krajów Europy. Następnie życzenia wszystkim mieszkańcom powiatu, gminy i miasta złożyli: starosta Zygmunt Worsa, zastępca Wójta Zbigniew Kanicki, prezydent Wojciech Murdzek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy Joanna Gadzińska. Natomiast przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w swoich wystąpieniach zanim złożyli życzenia, przypominali istotę tych dni i zachęcali do odwagi wierności Jezusowi, szczególnie w obliczu antyklerykalizmu, laicyzacji i obojętności religijnej. Głos w imieniu swoich wspólnot wyznaniowych zabrali: ks. Waldemar Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej, ks. Piotr Nikolski z parafii prawosławnej i ks. infułat Kazimierz Jandziszak, reprezentujący Kościół katolicki, ten także poświęcił opłatki, które dzięki pomocy artystów z Zespołu Pieśni i Tańca Jubilat zostały przekazane wszystkim zebranym. Przy śpiewie kolęd i nastrojowo padającym śniegu mieszkańcy Ziemi Świdnickiej składali sobie wzajemnie indywidualne życzenia.