Nowy numer 49/2020 Archiwum

Już wszystko wiadomo

Nie wszystkie z dwudziestu sześciu prezentacji jasełkowych znalazły uznanie w oczach jury XXI Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych.

14 stycznia w sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury uroczyście ogłoszono wyniki konkursu, który odbył się w ramach XXI Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych. Po wnikliwym obejrzeniu wszystkich prezentacji kolędniczych jury w składzie: Kazimiera Momot – przewodnicząca jury ŚPZK, Małgorzata Braniecka – była dyrektor ŚOK, Tadeusz Szarwaryn – muzyk, kompozytor i autor tekstów piosenek, wielokrotny laureat ŚPZK, ks. Roman Tomaszczuk – dyrektor świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego" postanowiło wyróżniającym się warsztatowo i aktorsko zespołom przyznać nagrody lub wyróżnienia oraz nagrody indywidualne za ciekawe role kolędnicze i śpiew.

W ocenie prezentacji jury zwracało uwagę na: dobór scenariusza dla odpowiedniej grupy wiekowej, scenografię, kostiumy i układ choreograficzny, śpiew i aranżacje muzyczne, grę aktorską oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji.

Przy ocenie jury przyjęło przede wszystkim kryterium wiekowe. Stąd też przyznano  nagrody i wyróżnienia w grupach występujących uczestników ŚPZK: w przedszkolnej, w grupie gimnazjum i szkół podstawowych, w grupie mieszanej (dzieci w różnym wieku i dorośli) z instytucji kulturalnych i fundacji oraz w grupie dorosłych.

Poza tym jurorzy zdecydowali o tym, które z nagrodzonych inscenizacji zostanie zaprezentowane na gali kończącej przegląd. – Nie mieliśmy z tym większych problemów – zapewnia Kazimiera Momot. – Nowatorskie podejście do zagadnienia i bardzo udany ogólny rysunek artystyczny jasełek przygotowanych przez SP nr 1 w Świdnicy zrobiły na nas mocne wrażenie i dlatego chcieliśmy właśnie tę opowieść zaprezentować wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym uczestnikom tegorocznej edycji przeglądu – podkreśla walory spektaklu wyreżyserowanego przez Małgorzatą Kowalską, a opowiadającego o tym, dlaczego w kolędach nie ma prócz Maryi innych kobiet.

W ocenie jury "tegoroczny Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych, podobnie jak w latach ubiegłych, utrwalił nam klimat polskiego wieczoru wigilijnego, przepełnionego atmosferą powszechnej życzliwości i poczucia wspólnoty. Każda z przeglądowych prezentacji przenosi nas do czasów szczęśliwego dzieciństwa, czasem wzrusza do łez i krzepi. Te prezentacje są też wyznaniem naszej wiary i poszanowania dorobku kultury narodowej. Dlatego też każdą próbę przedstawienia na nowo bogatych bożonarodzeniowych treści i tradycji obrzędowych witamy z dużą satysfakcją. Cieszą barwne i rozśpiewane zespoły od przedszkolaka do seniora, pomysłowe scenariusze, bogactwo kolorowych strojów, gra aktorska, dobrane tło muzyczne. Świadczy to o dużym zaangażowaniu opiekunów zespołów i rodziców w wychowanie swoich dzieci i młodzieży oraz o talencie i uzdolnieniach tych ostatnich".

Poza tym jurorzy docenili także pracę, jaką trzeba było włożyć w powstanie wszystkich inscenizacji: "Zespołom nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy, a ich opiekunom życzymy dalszych sukcesów w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zespołom nienagrodzonym dziękujemy serdecznie za udział w XXI ŚPZK i prosimy wierzyć, że i tu, w tych zespołach, jury docenia i zauważa ogromną pracę organizatorską i pedagogiczną opiekunów zespołów, zaangażowanie rodziców w przygotowanie każdej prezentacji. Ten trud i zaangażowanie z pewnością zaowocują nie tylko w niedalekim czasie starannymi i przemyślanymi scenariuszami kolędniczymi autorstwa opiekunów, a bogatsi w doświadczenia sceniczne młodzi aktorzy zadziwią swoją grą świdnicką publiczność".

Oto pełna lista wyróżnionych i nagrodzonych zespołów i aktorów: 

W grupie przedszkolnej nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. po 350 zł dla grupy zostali: Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy – za ogólną elegancję prezentacji, dobrą dykcję małych aktorów i operowanie gestem, tło muzyczne i barwne stroje. Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka” w Świdnicy – za zaprezentowanie ciekawej śpiewogry kolędowej i wprowadzenie oryginalnych pomysłów ruchu scenicznego oraz z humorem prowadzony dialog pasterzy. Przedszkole Miejskie nr 6 w Świdnicy – za wesołą i barwną rewię  wokalno-taneczną, sprawną organizację widowiska z udziałem stuosobowej grupy przedszkolaków, scenariusz bogaty w mniej znane teksty mówione i teksty dziecięcych piosenek świątecznych oraz operowanie przez dzieci językiem migowym przy śpiewie kolędy.

Wyróżnieni nagrodami książkowymi zostały przedszkolaki ze Społecznego Przedszkola „Akademia Przedszkolaka” w Świdnicy – za staranne operowanie słowem wszystkich uczestników prezentacji i trafne dobranie tła muzycznego do bożonarodzeniowych treści.

W grupie dzieci z gimnazjum i szkół podstawowych nagrodzeni nagrodami finansowymi zostały placówki: Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy – za spektakl „Od kuchni”: za oryginalny autorski scenariusz, wzbogacający wiedzę widzów o uczestnictwie innych świętych kobiet (oprócz Maryi) w adoracji Jezusowego żłóbka, bogactwo kostiumów, muzyczne tło i z humorem odegrane aktorskie role. Szkoła Podstawowa w Pszennie – za sprawną reżyserię inscenizacji kolędowo-herodowej, barwne stroje, muzyczne nastroje i podkreślenie przewagi świątecznego kolędowania nad oglądaniem telewizyjnych programów współczesnych „zabawiaczy” kabaretowych.

Wyróżnieni nagrodami książkowymi to: Zespół Szkolno-Przedszkolny z Wrocławia; (udział biorą dzieci z klasy II) z Teatru „Guliwer” – za prezentację w spektaklu „Szczęście dziecka” elementów teatru ruchu z muzyką grozy i niepokoju w oczekiwaniu na Narodzenie Jezusa. Gimnazjum w Lutomii Dolnej – za wykorzystanie w kolędniczej prezentacji talentów aktorskich, muzycznych i wokalnych. Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy – za podkreślenie w prezentacji nastrojowej aranżacji muzycznej wbrew marketingowej rzeczywistości towarzyszącej świętom Bożego Narodzenia.

W grupie mieszanej (dzieci, młodzież i dorośli) z instytucji kulturalnych i fundacji nagrody finansowe otrzymali: Centrum Kultury i Promocji w Bardzie Śl. – za prezentację teatru ruchu, pantomimy i symboliki świąt Bożego Narodzenia z nastrojową muzyką z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych oraz zjawiskowymi aniołami na szczudłach. Wałbrzyski Ośrodek Kultury – za uroczą zabawę gestem i słowem aktorów Teatru „Frędzle”, przekazujących widzom „historię prawdziwą” o narodzeniu Bożej Dzieciny. Fundacja UT UNUM SINT w Świdnicy – za barwne, roztańczone przedstawienie zatytułowane „Śpiewaj i tańcz, Ziemio, dla Jezusa”, bogate kostiumy i zaangażowanie dużej grupy uczestników w różnym wieku, wcielających się w postaci z innych stron świata.

W grupie uczestników dorosłych nagrodzeni zostali uczestnicy jasełek Domu Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy – za wartką akcję, zaangażowaną grę aktorską z elementami pantomimy i teatru cieni, ciekawe rozwiązania scenograficzne i wykorzystanie oryginalnego tła muzycznego.

Nagrody indywidualne za role aktorskie lub wokal otrzymali: Agnieszka Poradzisz ze Społecznego Przedszkola „Akademia Przedszkolaka” w Świdnicy za rolę Dziewczynki z zapałkami; Maksymilian Stankiewicz i Michał Kwaszewski z Przedszkola „Bajkowa Dolinka” w Pszennie za role Diabełków; Radosław Piotrowski z Przedszkola „Bajkowa Dolinka” w Pszennie za rolę Strażaka; Grzegorz Srebrny ze Szkoły Podstawowej nr 6 za rolę Heroda; Paweł Olszewski ze Szkoły Podstawowej nr 1 Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy za rolę Mędrca; Anna Zawadzka ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy za rolę baby „z wielkim garem”; Kamila Bogielczyk z Przedszkola Miejskiego nr 3 ze Świdnicy za rolę Maryi; Tytus Tomkiewicz z Przedszkola Miejskiego nr 14 za rolę Wiaterka; Anastazja Matysiak z Przedszkola Niepublicznego „Wesoła Piątka” w Świdnicy za solowy śpiew; Teresa Kurczyńska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku za rolę Pomocy Domowej króla Heroda; Ryszard Wróblewski z Uniwersytetu Trzeciego Wieku za rolę króla Heroda; Miłosz Kwiatek z Przedszkola Miejskiego nr 6 za śpiew kolędy „Cicha noc”; Emil Starczewski, Krzysztof Gryc, Łukasz Serwatka  z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego w Świdnicy za rolę skrzypków – NAGRODA "ŚWIDNICKIEGO GOŚCIA NIEDZIELEGO", Krystian Pniewski z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego w Świdnicy za rolę konferansjera w przedstawieniu; Maciej Trojan ze Szkoły Podstawowej w Pszennie za rolę Józefa - NAGRODA BISKUPA ŚWIDNICKIEGO IGNACEGO DECA; Paweł Waligóra ze Szkoły Podstawowej w Pszennie za rolę Pasterza z Gwiazdą, mistrza ceremonii kolędowo-herodowej – NAGRODA BISKUPA ŚWIDNICKIEGO IGNACEGO DECA; Barbara Kowalska ze Szkoły Podstawowej w Pszennie za rolę Heroda – NAGRODA BISKUPA ŚWIDNICKIEGO IGNACEGO DECA; Karolina Partyczna z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Świdnicy za rolę krakowianki; Hania Wełna z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Świdnicy za rolę Anioła; Weronika Wąsowska ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy za rolę Maryi. 

 

 

 

 

                                              

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama