Nowy numer 47/2020 Archiwum

W imię Jezusa

W tym roku jeszcze więcej wspólnot parafialnych włącza się we wspólne błaganie Boga o łaskę przebaczenia, zrozumienia i stawania w prawdzie dla wszystkich chrześcijan.

Słowa, zaczerpnięte z Księgi Micheasza: „Czegoż żąda Pan od ciebie?", są tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zaproponowali je chrześcijanie z Indii, inspirując się – jak sami to podkreślili w materiałach informacyjnych – walką dalitów, czyli członków najniższych kast w tym kraju, o swoje prawa.

Tydzień Modlitw obchodzony jest tradycyjnie, od ponad stu lat, w dniach 18-25 stycznia na Półkuli Północnej i w tygodniu, rozpoczynającym się uroczystością Zesłania Ducha Świętego na Półkuli Południowej. W obu terminach gromadzi na spotkaniach modlitewnych, nabożeństwach i innych wydarzeniach wiernych – duchownych i świeckich – różnych Kościołów, wspólnot i wyznań chrześcijańskich. Każdorazowo jest to okazja nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także lepszego poznania się i zbliżenia się do siebie członków różnych tradycji wyznaniowych.

„Poszukiwania jedności widzialnej nie można oddzielać od likwidacji systemu kast i uznania tego wkładu, jaki do dzieła jedności wnoszą najbiedniejsi z biednych" – czytamy w materiałach wprowadzających przygotowanych przez chrześcijan indyjskich. Materiały te opracowały, jak co roku, Światowa Rada Kościołów (ŚRK) i Papieska Rada Popierania Jedności Chrześcijan w czterech językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim i niemieckim.

Tekst, zaproponowany do tegorocznych rozważań, pochodzi z 6. rozdziału Księgi Micheasza i po polsku, w wersji Biblii Tysiąclecia, brzmi następująco: „'Z czym stanę przed Panem, i pokłonię się Bogu wysokiemu? Czy stanę przed Nim z ofiarą całopalną, z cielętami rocznymi? Czy Pan się zadowoli tysiącami baranów, miriadami potoków oliwy? Czy trzeba, bym wydał pierworodnego mego za mój występek, owoc łona mego za grzech mojej duszy?' Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegóż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim?" (Mi 6, 6-8).

Wybrany temat zawiera zachętę do sprawiedliwości i – jak podkreślają chrześcijanie indyjscy w swych materiałach – „pod wieloma względami sytuację ludu Bożego w czasach proroka Micheasza można porównać z tym, czego doświadczają dalitowie w dzisiejszych Indiach". Oni również stykają się z uciskiem i niesprawiedliwością ze strony tych, którzy chcą im odmawiać ich praw i godności – czytamy we wprowadzeniu do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który będzie trwał od 18 do 25 stycznia.

Początki nabożeństw o jedność chrześcijan z udziałem wyznawców Chrystusa z różnych Kościołów sięgają 1908 r., ale nie od razu miały one szeroki zasięg i charakter między- i ponadwyznaniowy, jak obecnie. Od 1968 materiały biblijne i liturgiczne na kolejne Tygodnie przygotowują wspólnie Komisja Wiara i Ustrój Światowej Rady Kościołów i Kościół katolicki (za pośrednictwem Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, do 1988 – Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan). Począwszy od 1975 hasła i teksty rozważań proponują chrześcijanie różnych krajów, a ŚRK i Papieska Rada koordynują wspólnie te działania. Hasło i teksty na rok 2012 zaproponowali chrześcijanie polscy. W 1994 w przygotowania te włączyły się Stowarzyszenia Młodzieży Chrześcijańskiej Męskiej i Żeńskiej.

Tydzień Ekumeniczny w Diecezji Świdnickiej – program

18 stycznia – Witoszów Dolny – parafia Nawiedzenia NMP godz. 17.00 – Nabożeństwo ekumeniczne na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan;

19 stycznia – Kudowa Zdrój – parafia św. Bartłomieja godz. 18.00 – Msza św. o Jedność Chrześcijan;

20 stycznia – Bolków – parafia św. Jadwigi godz. 12.00 – Msza św. o Jedność Chrześcijan; Świdnica – katedra godz. 18.00 – Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Świdnickiego z udziałem przedstawicieli Kościołów siostrzanych;

21 stycznia – Kłodzko – parafia Podwyższenia Krzyża Świętego godz. 17.00 – Msza św. o Jedność Chrześcijan;

22 stycznia – Wałbrzych – parafia św. Józefa Robotnika – Msza św. o Jedność Chrześcijan;

23 stycznia – Świdnica – godz. 17.00 – Nabożeństwo Ekumeniczne w prawosławnym kościele św. Mikołaja Cudotwórcy; Bardo – parafia Nawiedzenia NMP godz. 18.00 – Msza św. o Jedność Chrześcijan;

24 stycznia – Świdnica – Wyższe Seminarium Duchowne godz. 7.00 - Nabożeństwo ekumeniczne; Dzierżoniów – parafia Chrystusa Króla godz. 9.00 - Msza św. o Jedność Chrześcijan;

25 stycznia – Świdnica – Kościół Pokoju godz. 18.00 – Nabożeństwo ekumeniczne na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama