Mszą św. rozpoczęło się spotkanie Straży Honorowej NSPJ i tercjarzy franciszkańskich z biskupem.
Zazwyczaj to bp Ignacy jest gościem honorowym spotkania opłatkowego Straży Honorowej NSPJ i Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego. Tym razem jednak czciciele Serca Jezusowego i tercjarze cieszyli się obecnością bp Adama Bałabucha, któremu towarzyszyli opiekunowie grup: ks. Krzysztof Adamski i ks. Włodzimierz Binkowski oraz diakon Krzysztof Faron.
26 stycznia spotkanie Bractwa Straży Honorowej NSPJ i Franciszkańskiego Zakonu Świeckich rozpoczęło się Mszą św. w katedrze. Podczas homilii bp Adam przypomniał, że wiara prowadzi do coraz głębszego poznawania Chrystusa. Z tego rodzi się zawierzenie się Jemu w każdej sytuacji, ufność w Bożą Opatrzność, posłuszeństwo Bogu i ofiarna, służebna miłość. Hierarcha wspomniał jednak także o postawach wynikających z wiary nieszczerej, obłudnej.
Potem hierarcha zwrócił uwagę na to, że formacja w katolickich ruchach, bractwach i stowarzyszeniach ma na celu rozwój wiary. Ten rozwój przynosi pożytek zarówno uczniom Pana jak i światu, który mimo wszystko potrzebuje światła i soli chrześcijańskiego życia.
Tradycyjnie spotkanie ze Strażą Honorową NSPJ i tercjarzami franciszkańskimi kończy biskupi maraton opłatkowy.
Straż Honorowa NSPJ powstała we Francji w 1863 r., a impulsem do jej ustanowienia stało się objawienie Serca Jezusa św. Marii Małgorzacie, wizytce z klasztoru Paray-le-Monial (XVII w.). Wizytki, szerząc kult Najświętszego Serca, inspirowały zakładanie bractw przy zgromadzeniach zakonnych i pośród wiernych.
W rok po założeniu Straż Honorowa zyskała aprobatę Stolicy Apostolskiej. Wielu papieży, począwszy od Leona XIII, kierowało uwagę wiernych ku Najświętszemu Sercu, pośród nich również Jan Paweł II, który w orędziu na setną rocznicę (1999) poświęcenia ludzkości Najświętszemu Sercu powiedział m.in.: „człowiek roku 2000 potrzebuje Serca Chrystusa, aby poznać Boga i samego siebie. Potrzebuje Go, aby budować cywilizację miłości”.
Franciszkański Zakon Świeckich (Bracia i Siostry od Pokuty, III Zakon św. Franciszka, potocznie Tercjarze Franciszkańscy) ma swoje korzenie w średniowiecznym franciszkańskim ruchu pokutniczym. Jest to katolickie międzynarodowe stowarzyszenie publiczne, którego członkowie kierują się w swoim codziennym życiu duchem zakonu franciszkańskiego, prowadząc życie apostolskie i zdążając do doskonałości chrześcijańskiej pod wyższym kierownictwem tegoż zakonu. Za założyciela uważany jest św. Franciszek z Asyżu.