Wizyta Duszpasterska jak wiele innych parafialnych działań, domaga się poszukiwania nowych form wyrazu.
Ta niewielka książeczka kryje w sobie bardzo cenną duszpasterko treść – teologię Mszy św. roman tomaszczuk/gn Błogosławieństwo domu pozostaje oczywiście najcenniejszym darem wizyty duszpasterskiej, czyli tzw. kolędy, jednak w zlaicyzowanym świecie parafialnym, nie jest to dar najbardziej ceniony. Za to wciąż wielką popularnością cieszą się obrazki i wszelkie inne dodatki. Chwila rozmowy z księdzem też ma uznanie w oczach gospodarzu, jednak ksiądz musi wykazać się wrażliwością, żeby podjąć temat, który jest ważny dla parafian – a o taką wrażliwość podczas kolędowego zmęczenia i przy natłoku odwiedzanych rodzin, nie jest zbyt łatwo.
Warto więc, pewnie już w roku przyszłym, sięgnąć po pomoc duszpasterską. W niektórych parafiach diecezji już w tym roku proboszczowie zostawiali w domach podczas wizyty duszpasterskiej małą książeczkę ks. prof. Jerzego Stefańskiego z Gniezna, jednego z wybitnych polskich liturgistów, pt. "O Mszy Świętej najprościej". To znakomita publikacja, która pomaga wiernym lepiej rozumieć i owocniej uczestniczyć we Mszy świętej!
Tam, gdzie książeczka była pamiątką tegorocznej kolędy, rozmowa duszpasterska schodziła więc w naturalny sposób na temat rodzinnych obchodów Roku Wiary i kończyła się zachętą do gorliwszego i bardziej świadomego uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. Proboszczowie podpowiadali swoim wiernym także metodę lektury książeczki, m.in. ks. Jarosław Żmuda zachęcał, by przez cały rok przed niedzielną Mszą św. osobiście lub rodzinnie przeczytać jedno rozważanie a podczas Mszy św. zwrócić uwagę na ten moment modlitwy, o którym była mowa podczas lektury. W ten sposób w ciągu całego roku, wierni mogą odnowić w sobie gorliwość w przeżywaniu Najświętszej Ofiary.
Książeczka rozdawana podczas kolędy jest wersją "mini" publikacji charakteryzującej się edytorsko tym, że ma większe litery, tak by osoby o słabszym wzroku mogły wygodnie z niej korzystać. Dla wszystkich zapracowanych ważną informacją może być i to, że został przygotowany adiobook, z którego łatwo korzystać np. podczas dojazdu do pracy. Napisana jest niezwykle prostym językiem a jej lektura krok po kroku, a właściwie temat po temacie, uzmysławia czytelnikowi sens i wartość Eucharystii. W krótkich rozważaniach komentowane są bowiem poszczególne części, gesty, modlitwy i symbole które tworzą najgłębszą i najpiękniejszą modlitwę, w jakiej człowiek może uczestniczyć tu na ziemi.
Dodatkową wartością książeczki jest fakt, że wszyscy jej czytelnicy wspierają się nawzajem modlitwą. Jak to możliwe? Otóż każdy, kto czyta tę książkę, jest proszony o modlitwę, która jest tak sformułowana, że wypowiadając jej słowa, modli się również za inne osoby, które poznają treść tej publikacji.
Poza tym dochody ze sprzedażny przeznaczone są na jedyne na świecie sanktuarium ekspiacyjne za grzechy przeciwko życiu, budowane przez Ojców Paulinów w Toruniu.