Nowy numer 43/2020 Archiwum

Władze nie są winne

Samorządowcy informują mieszkańców o zasadach, normach, cennikach i skutkach nowej polityki śmieciowej.

Mieszkańcy na wieść o tym, że ich rachunek za wywóz śmieci rośnie, szukają winnego. Znajdują go jednak nie w tym, kto tak naprawdę zawinił. Dlatego samorządowcy rozpoczynają akcję informacyjną na temat obowiązywania w Polsce unijnych norm gospodarowania śmieciami. Norm, które – narzucone Polsce przez Unię Europejską – przyjął polski Sejm i rząd. Problem polega na tym, że normy te wymagają nowych, bardzo kosztownych form utylizacji śmieci oraz ich segregowania. Wykonawcami "ustawy śmieciowej" są samorządy i to one biorą na siebie odpowiedzialność za spełnienie wszystkich zaleceń unijnych standardów.

I tak np. od wtorku, 12 lutego, do ponad 23 tysięcy skrzynek pocztowych świdniczan trafia specjalny list – ulotka od prezydenta Świdnicy, związana ze zmianami w tzw. ustawie śmieciowej. Można się z niej dowiedzieć m.in., jakie zmiany czekają mieszkańców, jakie decyzje muszą podjąć świdniczanie, wspólnoty mieszkaniowe, zarządy spółdzielni mieszkaniowych, oraz jak nowy system zbierania odpadów będzie funkcjonował w praktyce.

– Uznaliśmy, że oprócz działań informacyjnych realizowanych dzięki przychylności świdnickich mediów istotne jest również dotarcie bezpośrednio do mieszkańców, stąd pomysł – tłumaczy Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Akcja wsparta jest dodatkowymi działaniami – na stronie www.um.swidnica.pl została uruchomiona specjalna zakładka „Czysta Świdnica”. W jednym miejscu zebrano wszystkie niezbędne informacje związane z utrzymaniem czystości i porządku w Świdnicy, począwszy od informacji na temat tzw. rewolucji śmieciowej wraz z praktycznymi wskazówkami i poradami związanymi m.in. z segregacją odpadów.

Pod adresem www.um.swidnica.pl/czystaswidnica można znaleźć również wzór deklaracji, którą będą wypełniać mieszkańcy. Została ona także przekazana pocztą tradycyjną wraz z ulotką.

A teraz skrót najważniejszych informacji o tym, co czeka mieszkańców biskupiego miasta w związku z tym, że rząd wprowadził w Polsce unijne standardy segregowania i utylizacji śmieci.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama