Nowy numer 08/2020 Archiwum

In vitro jest złem

– In vitro nie leczy z niepłodności – przypomina lewicowym radnym biskup świdnicki.

"Z niepokojem przyjąłem publiczną informację o działaniach grupy radnych świdnickiej Rady Miejskiej zmierzających ostatecznie do uchwalenia dofinansowania z budżetu Miasta metody zapłodnienia pozaustrojowego" – tak zaczyna się oficjalne oświadczenie, jakie wydał bp Ignacy Dec w związku z dzisiejszymi obradami Rady Miasta Świdnica.

Biskup podkreśla, że "kwestia pomocy osobom dotkniętym chorobą niepłodności każdemu człowiekowi powinna leżeć na sercu", jednak nie może zgodzić się na to, by pod płaszczykiem współczucia i wsparcia forsować kłamstwa na temat metody i jej skuteczności. 

"Metoda zapłodnienia pozaustrojowego nie ma nic wspólnego z leczeniem, ponieważ nie rozwiązuje choroby niepłodności. Tym bardziej niezrozumiałe wydaje mi się tworzenie programu zdrowotnego, którego przedmiotem miałoby być stosowanie wspomnianej metody" – wyjaśnia hierarcha i dodaje: "Wyrażam zdziwienie, że przy promocji metody in vitro pomija się prawdę, że przy jej stosowaniu może dochodzić do powstania życia, ale kosztem tzw. nadliczbowych zarodków, czyli – mówiąc wprost – istot ludzkich. Dlatego nie może pozostać bez reakcji z mojej strony próba zafałszowania moralnej prawdy o człowieku, o początku jego istnienia i nienaruszalnej godności każdej osoby już od momentu jej poczęcia".

Na końcu oświadczenia, które pojawiło się w internecie, gdy radni miejscy zasiedli już do stołu obrad, biskup wyraził nadzieję, że świdniccy radni o wrażliwych sumieniach "opowiedzą się za rzeczywistymi rozwiązaniami leczenia niepłodności, takimi jak np. naprotechnologia. Ufam, że staną po stronie bezwzględnej wartości ludzkiego życia".

Sprawa jest jeszcze bardziej frapująca, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że inicjatywa lewicowych radnych spotyka się z uznaniem ze strony niektórych radnych z PO, a wszystko dzieje się w mieście bł. Jana Pawła II, którego zdanie na temat in vitro było jasne i którego portret wisi na ścianie sali, w której obradują radni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • ali
  15.02.2013 17:00
  Obłuda katolików i ich "letniość" w sprawach wiary i kościoła jest zastraszająca. Albo jetem katolikiem i stosuję w życiu naukę Kościoła, lub nie jestem katolikiem. Wtedy nie przychodzę do kościoła co niedzielę, tylko po to by zobaczyć znajomych, umawiam się z nimi w parku.
  doceń 15
 • Maria
  15.02.2013 17:45
  In vitro nie leczy z niepłodności, jest rozwiązaniem w sytuacji gdy niepłodność jest nieuleczalna.
 • Zygmunt_Stary
  15.02.2013 18:33
  Zygmunt_Stary
  2+2=4 , ale nie dla lewaków!!!
  Oni pytają: Z jakim prawdopodobieństwem?
  oraz
  Czy logika dwuwartościowa nie jest przeżytkiem?
  Zamiast TAK lub NIE jest u nich "z pewnym prawdopodobieństwem".
  I jeszcze, że to prawdopodobieństwo "w naturalny sposób" dążyć będzie u nich do 50%...
  Tak pojmują postęp..., a raczej nowoczesny NIHILIZM!

  doceń 1
 • Wallet
  15.02.2013 19:06
  Ciekawe co powie bp Dec i jego możny protektor z Torunia gdy nowy papież złagodzi diametralnie stanowisko Kościoła w sprawie in vitro?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama