Nowy numer 15/2024 Archiwum

Takie poczęcie – to nie nasza sprawa

Biskup i posłanka apelowali o uczciwość w stawianiu kwestii sztucznego zapłodnienia.

15 lutego, zainicjowana przez SLD uchwała o finansowaniu metody in vitro przepadła w głosowaniu podczas sesji Rady Miejskiej w Świdnicy. Przeciw było 13 radnych, za opowiedziało się 6, wstrzymało się 3.

Częstochowa dała sygnał, że można wyręczyć państwo z odpowiedzialności za zdrowie obywateli, gdyż jej radni uchwalili, że na każdy zabieg sztucznego zapłodnienia z kasy miasta pójdzie trzy tysiące złotych. Podobne rozwiązanie zaproponowali świdniccy, lewicowi radni. Tym samym biskupie miasto było w centrum uwagi większych mediów ogólnopolskich, które kibicowały inicjatywie.

Radni zgłaszając swoją uchwałę wskazywali na troskę o problem niepłodności, coraz częściej występujący wśród populacji dwudziesto- i trzydziestolatków. Co szczególnie intrygujące lewica w swej argumentacji odwoływała się także do przesłanek religijnych odwołując się do faktu, iż niektóre wyznania chrześcijańskie oraz islam i niektóre nurty judaizmu popierają in vitro. 

W trakcie dyskusji propozycję SLD poparli; Liga Kobiet Polskich, Stowarzyszenie Kobiet i Zjednoczenie Demokratyczne. Swój sprzeciw wyrażali: Prawica Rzeczpospolitej oraz Prawo i Sprawiedliwość (głos zabrała obecna podczas obrad poseł Anna Zalewska), radzie przestawione było także stanowisko bp. Ignacego Deca. 

Wojciech Murdzek, w nawiązaniu do wcześniejszej komentarzy zwracał uwagę, na bezzasadność wniosku SLD gdyż sprawą in vitro, nie powinien zajmować się samorząd gminny. Dodał także, że jest przeciwny finansowaniu przez miasto jakichkolwiek operacji i procedur medycznych, ponieważ leży to w kompetencji NFZ. Tym samym dał sygnał, że z racji ekonomicznych nie będzie także promował w mieście naprotechnologii. Przypomniał również ważki argument rozstrzygnięcia Regionalnej Izby Obrachunkowej, która uznała, że program przyjęty w Częstochowie nie ma podstaw prawnych.

A tak głosowali radni, co warto sobie przypomnieć, gdy będą ubiegać się o reelekcję w najbliższych wyborach:

Mariusz Barcicki – przeciw, Grażyna Ciążeńska – przeciw, Andrzej Dziedzic – przeciw, Joanna Gadzińska – nie głosowała, Robert Garstecki – przeciw, Tadeusz Grabowski – przeciw, Krzysztof Grudziński – wstrzymał się, Wojciech Kielka – przeciw, Michał Kulig – przeciw, Krzysztof Lewandowski – przeciw, Adam Markiewicz  – za, Beata Moskal-Słaniewska – za, Bogumiła Murdzek – przeciw, Michał Ossowski – przeciw, Lesław Podgórski – przeciw, Zofia Wiśniewska-Skowrońska – przeciw, Janusz Solecki – za, Julitta Stefańska-Broda – za, Janusz Szalkiewicz – za, Teresa Świło – wstrzymała się, Władysław Wołosz – za, Rafał Ząbczyk – wstrzymał się, Wiesław Żurek – przeciw.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy