Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dzień modlitw za Benedykta XVI

Konsekwencje działania szatana i sposoby obrony przed nim – to temat tegorocznego Listu na Wielki Post.

"W postawie wiary zwyciężać pokusy szatana" – to tytuł listu odczytywanego dzisiaj w kościołach i kaplicach diecezji. Zgodnie ze swym zwyczajem, bp Ignacy Dec skierował do wiernych list, którego treść może być motywem przewodnim wielkopostnych refleksji. W przesłaniu na Wielki Post 2013 r. biskup świdnicki komentuje perykopę ewangelijną odczytywaną w I Niedzielę Wielkiego Postu, w cyklu liturgicznym C. "Z Bogiem trzeba przeżywać wszystko. On jest naprawdę na co dzień z nami. Myśli o nas, kocha nas. Pragnie, abyśmy Mu ufali i wierzyli w Jego Opatrzność" – przypomina na początku listu. 

Potem analizuje szatańską aktywność w świecie, przedmiot działania złego ducha i metody, jakimi się posługuje.

Biskup rzadko w swych wystąpieniach korzysta wprost z wiedzy, jaką posiada na temat prądów i nurtów filozoficznych. Tym razem jednak jest inaczej, pisze bowiem o tych, którzy dali się zwieść diabłu: "Pokusie tej ulegli niektórzy filozofowie nowożytni, którzy usiłowali deifikować człowieka, przypisywać mu prerogatywy boskie. Takie poglądy głosili w XIX wieku: Ludwik Feuerbach, Karol Marks, Fryderyk Engels, Fryderyk Nietzsche, a w XX wieku Jean-Paul Sartre. Wymienieni myśliciele posunęli się jeszcze dalej. Nie tylko Pana Boga ograbili z cech boskich i przypisali je człowiekowi, ale w ogóle zanegowali Jego istnienie. Stali się grabarzami Boga i utorowali drogę dwudziestowiecznym totalitaryzmom: bolszewickiemu komunizmowi i niemieckiemu nazizmowi".

Na zakończenie listu biskup zachęca do odwagi w walce z szatanem. "Wspomniane wyżej dzieła ducha złego nie mogą nas przerażać. Szatan nie może wygrać walki z Bogiem. Jego działanie jest rozpaczliwe i krzykliwe. Pokusy szatańskie mogą być też dla nas dużą szansą hartowania się w walce i dają nam okazję do zwyciężania".

Ostatnie zdania w liście poruszają aktualną sytuację w Kościele i odnoszą się szczególnie do osoby Benedykta XVI. Biskup zachęca wiernych do modlitwy w intencji papieża, szczególnie w święto przypadające 22 lutego (piątek): Katedry Świętego Piotra Apostoła. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama