Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pamiętają o Katyniu

W kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Złotym Stoku został poświęcony kolejny Krzyż Katyński w diecezji świdnickiej.

Aktu poświęcenia w niedzielę 17 lutego dokonali: ks. prałat Rafał Kozłowski, dziekan dekanatu Kamieniec  Ząbkowicki, i ks. kanonik Stanisław Draguła, kapelan Fundacji Polskie Gniazdo. Krzyż Katyński odsłonił burmistrz Złotego Stoku, Stanisław Gołębiowski.

Fundacja Polskie Gniazdo z Wrocławia postawiła sobie za cel m.in. organizowanie obywatelskiego mecenatu nad kulturą narodową oraz podejmowanie obywatelskich inicjatyw dotyczących polskiego życia społecznego i kulturalnego, przyjmując za fundament nauczanie Jana Pawła II. Chce także wspierać rozwój i propagowanie polskiej kultury chrześcijańskiej oraz docieranie z tą kulturą do wszystkich środowisk polskich i polonijnych, a w zwłaszcza do polskiej młodzieży. W cele te wpisuje się również kultywowanie pamięci o zamordowaniu tysięcy Polaków w radzieckich obozach jenieckich podczas II wojny światowej.

Pierwszy Krzyż Katyński został zawieziony do Watykanu przez ks. prałata Zdzisława Jastrzębca Peszkowskiego i pobłogosławiony przez papieża Jana Pawła II. Fundacja Polskie Gniazdo objęła patronat nad poświęceniem zarówno Krzyża Katyńskiego, jak i ziemi z lasu katyńskiego.

Pamiętają o Katyniu   Krzyż Katyński, który zawisł w Złotym Stoku Edward Słobodziński

Ks. Peszkowski specjalnym pismem z 11.07.2007 r. upoważnił Fundację Polskie Gniazdo do umieszczania Krzyży Katyńskich w kościołach, przy kościołach, na cmentarzach i w innych publicznych miejscach. Od tamtej pory krzyże takie zostały już umieszczone m.in na cmentarzu na Powązkach, przy grobie ks. Niedzielaka, w kościele w Głogowie, Szklarach Górnych koło Lubina, Ścinawce Dolnej koło Nowej Rudy i Złotym Stoku.

Podczas uroczystości poświęcenia Fundację Polskie Gniazdo reprezentowali sekretarz Edward Słobodziński i kapelan ks. Stanisław Draguła.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama