Nowy numer 43/2020 Archiwum

Sede vacante – i co teraz?

Od dzisiaj w liturgii nie wspomina się imienia papieża – za to można bardzo intensywnie myśleć o kardynałach.

Sede vacante – i co teraz?   Kościół modli się o 266. następcę św. Piotra ks. roman tomaszczuk/gn Sede vacante oznacza, że katedra św. Piotra jest wolna. Kościół czeka na nowego Biskupa Rzymu. Dlatego we wszystkich kościołach i kaplicach, w których będzie w tym okresie sprawowana Msza św., w kanonie nie wymienia się imienia papieża. Przypomina o tym bp Ignacy Dec: "Zgodnie z kanonem 332 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego Ojciec Święty Benedykt XVI złożył 11 lutego br. rezygnację z pełnienia posługi Biskupa Rzymskiego. Pontyfikat Benedykta XVI zakończy się 28 lutego o godzinie 20.00. Od tej chwili Stolica Apostolska będzie wakowała.

Do czasu zakończenia pontyfikatu podczas sprawowania liturgii należy wymieniać imię papieża i biskupa miejsca, tak jak zwykle. Po zakończeniu pontyfikatu opuszcza się imię papieża i wymienia jedynie imię biskupa. Tak należy postępować aż do zakończenia konklawe, które dokona wyboru i ogłosi imię nowego papieża."

Ponadto biskup zachęca do gorliwej modlitwy o wybór nowego papieża, który poprowadzi Kościół w trudnych czasach XXI w. "Odpowiadając na prośbę Ojca Świętego Benedykta XVI chcemy jako wspólnota diecezjalna trwać na modlitwie w intencji Kościoła Świętego i potrzebne światło Ducha Świętego w dziele wyboru nowego Biskupa Rzymu" – napisał w specjalnym komunikacie dodał także zalecenie, by w dniach wakansu na Stolicy Apostolskiej sprawować w dni powszednie Mszę św., w kolorze fioletowym, według formularza Msza o wybór papieża: Mszał rzymski, nr 8, s. 121”. I – III Modlitwa eucharystyczna z prefacją wielkopostną albo V Modlitwa eucharystyczna – forma A z własną prefacją. Czytania mszalne z dnia albo własne: Lekcjonarz mszalny, tom VII, s. 215-219.

Coraz to nowi wierni włączają się w akcję: adopcji kardynała. Polega ona na modlitwie za losowo wybranego przez organizatorów krucjaty purpurata w okresie do wyboru nowego papieża. Żeby dołączyć do grona wspierających duchowo kardynałów-elektorów, wystarczy zgłosić się na stronie: www.adoptacardinal.org i zaraz po wysłaniu deklaracji modlitwy na skrzynkę mejlową wysyłana jest informacja o zaadoptowanym kardynale. Do akcji włączyli się m.in. doradcy życia rodzinnego posługujący na terenie diecezji. Zachęcamy także naszych internautów do podjęcia tego niecodziennego zaproszenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama