Nowy numer 43/2020 Archiwum

To już pewne

O trudnych warunkach dla wszystkich podróżujących przez Świdnicę wiadomo nie od dziś – na pewno się to zmieni.

Firma Skanska zrealizuje drugą część I etapu, a także II i III etapu budowy Centrum Przesiadkowego w Świdnicy. Projekt obejmuje przebudowę ul. Dworcowej i Kolejowej, zagospodarowanie terenu wokół budynku dworca, budowę dworca autobusowego oraz przejścia podziemnego pod torami kolejowymi, które ma łączyć dworzec kolejowy z autobusowym. W środę 6 marca podpisano umowę z wykonawcą.

To już pewne  

Jestem przekonany, że rezultat końcowy budowy Centrum Przesiadkowego będzie równie dobry jak dziś to widzimy na wizualizacjach. To nie jest proste odnowienie obiektów, ale duży projekt, który finalnie ma oferować bardzo dobry standard obsługi podróżnych w jednym miejscu. Takie Centrum Przesiadkowe na miarę XXI wieku ma sprostać oczekiwaniom korzystających z komunikacji autobusowej i kolejowej. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia środków zewnętrznych i decyzji Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Te kilkanaście milionów unijnej dotacji były kluczowe dla powodzenia całej inwestycji, by można było bardzo dobry projekt zrealizować w dobrym tempie – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Firma Skanska w Polsce jest obecna od 15 lat, ale nasze tradycje za granicą sięgają już grubo ponad 100 lat. Zrealizowaliśmy sporo projektów i cieszymy się, że nasza oferta została wybrana. Zaraz po przekazaniu nam placu budowy ruszymy z robotami. Rozpoczniemy od ul. Kolejowej, a w następnej kolejności zajmiemy się budynkiem, w którym powstanie dworzec autobusowy. Kolejnym etapem będzie budowa przejścia podziemnego łączącego dworzec autobusowy z kolejowym – wylicza Witold Nietubyć, dyrektor zespołu projektów Skanska. 

Prace budowlane warte 13,13 mln zł rozpoczną się jeszcze w marcu 2013 r. i potrwają najpóźniej do września 2014 r. Wyłoniony wykonawca będzie odpowiadał za zrealizowanie drugiej części I etapu budowy Centrum Przesiadkowego (przebudowę ul. Dworcowej), a także za etap II (budowa dworca autobusowego i przebudowa ul. Kolejowej) i III (budowa przejścia podziemnego pod torami kolejowymi).

Za kilka miesięcy, bo już na koniec maja 2013 r., planowane jest zakończenie modernizacji budynku dworca kolejowego, prowadzonej aktualnie przez firmę „Architekton” z Głogowa, która łącznie będzie kosztowała około 7 mln zł.

Wartość projektu „Budowa Centrum Przesiadkowego” po rozstrzygniętych przetargach i uwzględnieniu kosztów przygotowania inwestycji to 21,3 mln zł, z czego aż ok. 14 mln zł ma pochodzić ze środków unijnych. Projekt ten realizowany jest w ramach działania 3.3 Transport miejski i podmiejski priorytetu 3 Rozwój infrastruktury transportowej na Dolnym Śląsku programu operacyjnego Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007–2013.

Centrum Przesiadkowe – co się zmieni?

I etap – przebudowa i rewaloryzacja budynku dworca PKP (obecnie realizowana) i ul. Dworcowej. W odnowionym obiekcie znajdzie się miejsce na centrum obsługi podróżnych, lokale usługowe i gastronomiczne, a także letni ogródek. Po remoncie do części budynku dworca przeniesione zostanie Biuro Strefy Płatnego Parkowania. 

To już pewne  

W ramach realizacji ul. Dworcowej i placu dworcowego przewidziano przebudowę jezdni, chodników, miejsc postojowych, przebudowę ogrodzenia istniejącego od strony ul. Dworcowej i budowę nowego ogrodzenia od strony torów kolejowych, a także tereny zielone.

II etap – budowa dworca autobusowego na bazie istniejącego dwupiętrowego budynku. Perony, z których dziś odjeżdżają autobusy przy ul. Kolejowej, zostaną przeniesione pod nowe wiaty przy dworcu autobusowym. W ramach tego etapu wykonana zostanie droga wewnętrzna wraz z placem manewrowym i peronami dla autobusów, miejscami postojowymi dla autobusów oraz samochodów osobowych i zatoki dla TAXI. Przebudowany zostanie również spory fragment ulicy Kolejowej wraz z chodnikami i włączeniem w ul. Wałbrzyską. W tym rejonie przewidziano również zieleń, ławki, kosze.

III etap – budowa przejścia podziemnego i remont obecnego przejścia pod torami kolejowymi dworca PKP. Przejście podziemne umożliwi połączenie ul. Kolejowej z dworcem PKP, co będzie stanowiło dogodne, a przede wszystkim bezpieczne przejście dla podróżnych. Przejście podziemne zostanie wydłużone i będzie się kończyło schodami i windami dla osób niepełnosprawnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama