Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wsparcie dla naszych

Koło Gospodyń Wiejskich w Krosnowicach – smak, gust, piękne głosy – i lektura naszego "Gościa".

Zespół "Kumy" działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w Krosnowicach. Oficjalnie powstał w 2000 roku, ale panie śpiewały już wcześniej. "Kumy" wykonują piosenki ludowe, patriotyczne, religijne, biesiadne, kresowe. – Poza „standardami”, które są ogólnie znane i oklepane (np. "Czerwone jabłuszko" itd.), mają w swoim repertuarze piosenki swojego autorstwa – zachwala Kamila Machniowska, dbająca o wizerunek medialny zespołu.

W zespole jest obecnie 20 osób dorosłych (w tym 5 panów) oraz dzieci, głównie wnuczęta członków zespołu. Szefową Kum, jak i KGW, jest Halina Puk. Nadzór muzyczny nad zespołem prowadzi Marek Kropiński, który akompaniuje na akordeonie.

W 2007 r. "Kumy" zostały docenione przez Urząd Marszałkowski i wraz z innymi zespołami z regionu nagrały płytę „Ocalić od zapomnienia, zainspirować nowe pokolenia”, na której znajdują się piosenki kresowe.

Kumy organizują wiele imprez okolicznościowych, z których dochód przeznaczany jest na cele społeczne, m.in. na fundusz stypendialny Grzegorza Ciechowskiego, miejscową szkołę czy na remont kościoła parafialnego.

Koło wielokrotnie reprezentowało wieś, gminę czy też powiat na imprezach na szczeblu wojewódzkim oraz poza granicami kraju (głównie w Czechach), i to zarówno w konkurencjach kulinarnych, jak i muzycznych, co jest udokumentowane bogatą kolekcją nagród, wyróżnień i dyplomów. 

Nie dziwi zatem, że krosnowickie "Kumy" zajmują na Ludowej Liście Przebojów Radia Wrocław wysoką, drugą lokatę (na dalszych miejscach są m.in. Uciecho-Wianki z Uciechowa, Jugowianki z Jugowa, Ślężanie z Dzierżoniowa). – Kumy są na drugim miejscu, a fajnie by było, żeby wygrały, więc potrzebujemy żeby jak najwięcej osób wysyłało SMS-y o treści: RW KAPELA KUMY na numer 72280 – zachęca Kamila Machniowska. – Czemu to jest tak ważne? Bo nagrodą za pierwsze miejsce jest nagranie profesjonalnej płyty, ale w zasadzie nie o to chodzi przede wszystkim – poprawia się. – Ważniejsze jest to, że zwycięski zespół jest zaproszony do Opery Wrocławskiej, na deskach której może zaśpiewać z artystami opery i profesjonalnym Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze lub Śląsk, a to przygoda i marzenie wszystkich członków grupy – zdradza Kamila Machniowska.

Plebiscyt „Lista Przebojów Ludowych Radia Wrocław” przeprowadzany jest na antenie Radia Wrocław od lipca 2004 r. Uczestnikiem plebiscytu mogą być zespoły lub kapele ludowe i folklorystyczne. Zespoły prezentowane są w audycji red. Małgorzaty Majeran-Kokott zatytułowanej Lista Przebojów Ludowych Radia Wrocław, emitowanej w każdą niedzielę od 7.00 do 10.00. Zespoły prezentowane w liście konkurują między sobą w głosowaniu słuchaczy. Słuchacze przystępują do głosowania, wysyłając SMS-a zgłoszeniowego na numer 72280 z wpisanym hasłem RWKapela oraz nazwą zespołu (koszt SMS-a wynosi 2 zł + VAT) lub też dzwoniąc do redakcji w czasie trwania programu na numer +48 71 339 90 60.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama