Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dni Papieskie "Pamięć i Obecność"

Andrzej Protasiuk i ks. Piotr Śliwka odpowiadają w tym roku za jedno z najważniejszych wydarzeń papieskich w regionie.

Mimo zmiany proboszcza katedry (ks. Piotr Śliwka zastąpił w czerwcu 2012 r. ks. Jana Bagińskiego) najważniejsze wydarzenie papieskie w Świdnicy, ale i w regionie jest kontynuowane.

3 kwietnia na ostatniej odprawie przed rozpoczęciem VIII Dni Papieskich „Jan Paweł II. Pamięć i Obecność” dograno ostatnie szczegóły. Warto zatem rezerwować czas od 17 do 19 maja na spotkania, modlitwę i sztukę oddaną w służbie zachowania i rozwijania dziedzictwa papieża Polaka.

Co się będzie działo? Już teraz można wziąć udział w konkursach ogłoszonych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy. Jeden adresowany jest do dzieci i młodzieży uzdolnionych plastycznie i nosi tytuł: „Papież Jan Paweł II – ilustracja przedstawiająca życie, działalność i pielgrzymki papieskie”, drugi do młodych mówców, recytatorów i  poetów: „Arka” Dolnośląski Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy – Jan Paweł II. Szczegóły na www.mdk.swidnica.pl.

Natomiast Gimnazjum nr 3 przeprowadza Ogólnopolski Konkurs Multimedialny o Janie Pawle II. Tegoroczny temat to sport (więcej na www.g3.swidnica.pl). Rozstrzygnięcie konkursów odbędzie się 17 maja o 10.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Otwarta zostanie wystawa medalierska „Papież, świadek, patron, przewodnik” (zbiory Bernarda Adamowicza) – 17 maja o 17.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, a licealiści pod kierunkiem Piotra Chlastawy wystawią sztukę „Profile Cyrenejczyka” Karola Wojtyły – 18 maja po wieczorze wspomnień z kard. Gulbinowiczem (początek spotkania z hierarchą o 17.00) w sali teatralnej ŚOK.

Pogłębioną refleksję na temat nauczania papieskiego zaprezentują: bp Ignacy Dec (wykład 17 maja o 19.00 w Bibliotece Miejskiej, po nim projekcja najnowszego filmu dokumentalnego o Janie Pawle II), Zdzisław Grześkowiak i Robert Kaśków (dwugłos 19 maja o 15.30 w Bibliotece Miejskiej) oraz Wojciech Koryciński (refleksje na podstawie tematu „Wiara i rozum” w ujęciu symboliki kościoła katedralnego także 19 maja o 15.30 w Bibliotece Miejskiej).

Co jeszcze? Zakończenie VIII Rajdu Rowerowego Pamięci bł. Jana Pawła II (19 maja o 16.00, plac przed katedrą), Msza św. w rocznicę urodzin papieża (katedra 19 maja o 18.00), a po niej koncert muzyki klasycznej artystów z Krakowa.

Warto też wspomnieć, że 17 maja o 18.00 na dziedzińcu bloku śródrynkowego w niepowtarzalnej scenerii Wieży Ratuszowej Mirosław Jabłoński z młodymi muzykami ze Studia piosenki MDK i swoimi przyjaciółmi zaśpiewa koncert "Pielgrzym".

Organizatorzy – proboszcz katedry i Andrzej Protasiuk – wspierani przez ks. Jana Bagińskiego, mogą liczyć na sprawdzone w poprzednich latach grono pomocników, Urząd Miasta, świdnickie szkoły, parafie i placówki kultury.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama