Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rozmawiali o nowej ewangelizacji

13 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy odbyło się kolejne, wiosenne sympozjum teologiczne. Tym razem podjęto temat "Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej".

Sympozjum rozpoczęto Mszą św. w kaplicy głównej WSD. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Ignacy Dec. Oprócz wspólnoty seminaryjnej wśród uczestników znaleźli się także księża prelegenci i wykładowcy, księża neoprezbiterzy, którzy przeżywali tego dnia swój dzień skupienia, studenci świeccy oraz przyjaciele seminarium.
Po Eucharystii wszyscy udali się do auli seminaryjnej, gdzie ks. dr Tadeusz Chlipała, rektor seminarium, dokonał otwarcia sympozjum. Spotkanie poprowadził wicerektor, ks. dr Dominik Ostrowski.
Pierwszym prelegentem był biskup świdnicki, który wygłosił wykład: "Kościół ewangelizowany i ewangelizujący".

Bp Ignacy był bardzo zadowolony z podjęcia tematu nowej ewangelizacji, bo jak podkreśla, w naszym Kościele lokalnym jest jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie.

Kolejnym z prelegentów był o. Jan Maria Szewek OFMConv, rzecznik prasowy zakonów w Polsce, który przedstawił temat  "Nowa ewangelizacja a nowe media". Ostatni wykład pierwszej części sympozjum zatytułowany "Jezus Chrystus, ewangelizator" przedłożył ks. dr Stanisław Szczepaniec, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.
Po dyskusji i krótkiej przerwie swój wykład zatytułowany "Przemiany w parafii a nowa ewangelizacja. Miejsce ruchów charyzmatycznych w Kościele" wygłosił ks. dr Krzysztof Ora. Według ks. Ory podjęcie nowej ewangelizacji na poziomie przeciętnej parafii, choć niełatwe, jest w zasięgu każdego wiernego.

W sympozjum udział wzięli również o. prof. dr hab. Jacek Kiciński CMF z Wrocławia z tematem "Przekazywać wiarę, wychowywać człowieka" i ks. dr Krzysztof Adamski, wykładowca katolickiej nauki społecznej w świdnickim WSD, który mówił o kontekstach nowej ewangelizacji.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama