GN 11/2019 Archiwum

SOS – słowo o Słowie

Tym razem wystarczą 54 sekundy, żeby Słowo łatwiej stało się ciałem codzienności.

Fragment Ewangelii według św. Jana (10,27-30):

27 Jezus rzekł do swoich uczniów: Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną 28 i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. 29 Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. 30 Ja i Ojciec jedno jesteśmy».

Komentarz historyczno-kulturowy:

27 Jezus rzekł do swoich uczniów: Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną

W Starym testamencie Izrael słuchał Boga, gdy okazywał posłuszeństwo Jego Prawu i przesłaniom proroków. Tak sprawdzało się czy należy się do Bożego stada: czy jestem wierny Prawu, czy dzięki temu znam Boga. Pasterze lubili nadawać imiona swoim owcom, tak jest zresztą po dziś dzień. Bóg powoływał po imieniu tych, którzy mieli dla Niego jakieś szczególne znaczenie.

28 i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. 29 Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca.

Pasterz, który bronił swoich owiec przed złodziejami lub drapieżnikami, musiał być gotowy na zapłacenie wysokiej ceny. Jest to zrozumiałe, gdy ceni się wierność swojemu powołaniu pasterza.

30 Ja i Ojciec jedno jesteśmy

Słuchacze Jezusa mogli nie rozumieć o czym on mówi. Dla Jezusa jednak jedność z Ojcem była równoznaczna z przypisywaniem sobie Boskości.

SOS - Słowo o Słowie
Kamil Gąszowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL