Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Świdnickiego

Świdnicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Podcasty
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
swidnica.gosc.pl → Wiadomości z diecezji → Wojciech – święty wzór

Wojciech – święty wzór przejdź do galerii

Biskupi, profesorowie, przełożeni, kadra świecka i alumni – świętowali odpust w seminarium.

 
Relikwie patrona Polski i seminarium świdnickiego były wystawione podczas uroczystej Mszy św. odpustowej w Domu Ziarna ks. Roman Tomaszczuk/GN

Biskup Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. w uroczystość patronacką Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. 23 kwietnia na odpustowej Mszy św. spotkali się przełożeni seminaryjni, profesorowie, alumni i świeccy pracownicy seminarium. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Marek Korgul. Zwrócił w nim uwagę na fakt, że wybór św. Wojciecha jako patrona Domu Ziarna nie jest przypadkowy. Zapewniał, że życie świętego sprzed tysiąca lat wciąż może być inspirujące dla księży i alumnów przygotowujących się do stanu duchownego. Wskazał, że podstawowym rysem osobowości św. Wojciecha było pragnienie świętości. – Jako pasterz wierny Chrystusowi przypominał wolę Bożą, którą należy pełnić – mówił.

Poza tym alumni od swego patrona mogą uczyć się wierności w wypełnianiu nakazu misyjnego, by głosić Ewangelię, nastawać w porę i nie w porę oraz dawać swym życiem świadectwo Prawdzie objawionej. Nie bez znaczenia, według kaznodziei, była także u Wojciecha gotowość do męczeństwa, bo przecież "ziarno, które nie obumrze, nie wyda plonu" – ks. Marek Korgul nawiązywał do czytań mszalnych.

Podsumowaniem refleksji były cytaty bł. Jana Pawła II z homilii podczas pielgrzymek do Polski. Te, w których papież pytał o ludzi sumienia, o rolę świętych w życiu współczesnych uczniów Chrystusa. – Kościół woła dzisiaj o kapłanów prawego sumienia – mówił kaznodzieja, jednak nie wolno zapominać, że ci, którzy kształtują sumienia innych, muszą sami mieć je dobrze ukształtowane. Ostatecznie idzie o wielką stawkę, o zbawienie własne i głoszenie Ewangelii. – Nowa ewangelizacja jest ściśle związana z wiarą ewangelizatorów – przypominał ks. Korgul i cytował powiedzenie kapłana-legendy, ks. Sudoła: "Jaki kler, taki Kościół".

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej, powołane na mocy dekretu bp. Ignacego Deca 8 maja 2004 roku, jest instytucją naukowo-wychowawczą, której zadaniem jest przygotowanie do kapłaństwa i duszpasterstwa alumnów pragnących poświęcić się służbie Bogu, Kościołowi i ojczyźnie w diecezji świdnickiej.

Wybór św. Wojciecha, biskupa i męczennika, na patrona świdnickiego seminarium zatwierdził na początku istnienia placówki bp Ignacy Dec, pierwszy biskup świdnicki. 

Biskup Ignacy tak scharakteryzował postać świętego męczennika: – W życiu św. Wojciecha wypełniły się słowa Jezusa o ziarnie pszenicznym, które obumarło, aby przynieść plon obfity. Jako powołani w naszych czasach przez Pana idziemy na trudną służbę. Może nie będzie w tej służbie tak wielkich przeciwności, na jakie natrafił św. Wojciech, ale na pewno trudności się pojawią. Trzeba być przeświadczonym, że się idzie na trudną służbę, a więc może być podobnie jak w przypadku świętego Wojciecha. Na wzór naszego świętego patrona chcemy jednak być zawsze otwarci na działanie Ducha Świętego, aby być świadkami Chrystusa i w Niego nie tylko wierzyć, ale i dla Niego cierpieć. Idziemy do kapłaństwa nie dla znalezienia wygód, nie dla szukania zaszczytów, honorów, awansów, ale do składania świadectwa o Chrystusie i Jego Ewangelii. To świadectwo powinno być widoczne w seminarium. Mamy dzisiaj wspaniałych kapłanów – pasterzy, którzy takie świadectwo składają. Pomijając już wielkich pasterzy naszego Kościoła, znakomitych papieży, mamy także i w naszej diecezji pasterzy, których trzeba podziwiać i którzy na co dzień, niekiedy w przeciwnościach, składają świadectwo Chrystusowi i swoją gorliwością budują Kościół Boży.
« ‹ 1 › »
Odpust w seminarium

WIARA.PL DODANE 23.04.2013 AKTUALIZACJA 23.04.2013

Odpust w seminarium

Biskup Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. w uroczystość patronacką Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. 23 kwietnia na odpustowej Mszy św. spotkali się przełożeni seminaryjni, profesorowie, alumni i świeccy pracownicy seminarium. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Marek Korgul. Zdjęcia: ks. Roman Tomaszczuk/GN  
oceń artykuł Pobieranie..

xrt

|

GOSC.PL

publikacja 23.04.2013 10:20

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KAPŁAŃSTWO
  • KS. MAREK KORGUL
  • WYCHOWANIE SEMINARYJNE
  • WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE W ŚWIDNICY
  • ŚW. WOJCIECH

Polecane w subskrypcji

  • Drużyna Augustyna. Uśmiech Bożej dobroci w sercu Pragi
    • Z bliska
    • Marcin Jakimowicz
    Drużyna Augustyna. Uśmiech Bożej dobroci w sercu Pragi
  • Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
  • Jan Sebastian Bach – harmonia strumienia, doskonałość gotyckiej katedry. Co można usłyszeć w religijnych dziełach kompozytora?
    • Kultura
    • Szymon Babuchowski
    Jan Sebastian Bach – harmonia strumienia, doskonałość gotyckiej katedry. Co można usłyszeć w religijnych dziełach kompozytora?
  • O teksańskich kowbojach, którzy mówili po śląsku
    • Świat
    • Barbara Gruszka-Zych
    O teksańskich kowbojach, którzy mówili po śląsku
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X