GN 11/2019 Archiwum

SOS - Życie na miarę

Przykazanie Jezusa jest nowe, ponieważ podaje nową miarę i wzór miłości: jak Ja was umiłowałem.

SOS - Słowo o Słowie.
Kamil Gąszowski
Fragment Ewangelii według św. Jana (13,31–33a. 34–35)

31 Po wyjściu Judasza z Wieczernika, Jezus rzekł: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. 32 Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. 33 Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. 34 Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. 35 Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».

Komentarz historyczno-kulturowy

31 Po wyjściu Judasza z Wieczernika, Jezus rzekł: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. 32 Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy.

Kiedy Bóg objawił się Mojżeszowi, ten oglądał Bożą chwałę pełną łaski i wierności. Uczniowie, poznając Jezusa pełnego łaski i prawdy, oglądają Bożą chwałę jak kiedyś Mojżesz.

33 Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami.

Nauczyciele nazywali czasami swoich uczniów dziećmi. Uczniowie natomiast zwracali się do swych mistrzów – mój ojcze. Literatura żydowska zawiera „testamenty” umierających lub odchodzących sławnych postaci. Miały być one odczytywane przez kolejne pokolenia. W tę tradycję wpisuje się Jezus, udzielając ostatnich wskazówek swoim uczniom.

34 Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. 35 Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».

Samo brzmienie przykazania miłości nie jest nowe. Jezus przywołuje tutaj tekst z księgi kapłańskiej. Przykazanie Jezusa jest nowe, ponieważ podaje nową miarę i wzór miłości: jak Ja was umiłowałem, tzn. aż do całkowitego wyniszczenia, złożenia siebie w ofierze.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL