Nowy numer 46/2019 Archiwum

SOS – Wierność rodzi zrozumienie

Żydzi byli przekonani, że każdy kto studiuje Słowo Boże, spotyka Boga. Jezus jednak mówi, że każdy wierzący może być indywidualną świątynią Boga.

Fragment Ewangelii według św. Jana (14,23-29):

23 Jezus rzekł do swoich uczniów: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać. 24 Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. 25 To wam powiedziałem przebywając wśród was. 26 A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. 27 Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka! 28 Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. 29 A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie.

Komentarz historyczno-kulturowy

23 Jezus rzekł do swoich uczniów: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać. 24 Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca.

Idea obecności Boga w życiu ludzi nie była nowa. Żydzi byli przekonani, że każdy kto studiuje Słowo Boże, spotyka Boga. Jezus jednak mówi, że każdy wierzący może być indywidualną świątynią Boga. Przekonuje słuchaczy, że każdy jest wezwany do życia w obecności Boga – tego nikt poza Jezusem nie ośmielił się głosić.

25 To wam powiedziałem przebywając wśród was. 26 A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.

Działanie Ducha o którym mówi Jezus w ST przypisywano Bożej Mądrości. Tę natomiast utożsamiano z Bożym Duchem i Jego Prawem.

27 Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!

Uczeni żydowscy bardzo wysoko cenili sobie pokój, szczególnie ten dotyczący relacji z innymi ludźmi. Jezusowi jednak idzie o coś więcej. Pokój jego jest związany z poczuciem bezpieczeństwa wobec zagrożeń tego świata: cierpienia i śmierci.

28 Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie.

Jezus jest posłuszny Ojcu aż do końca, aż po krzyż.  Wzywa on uczniów do podobnej postawy zaufania wobec Ojca. Zawierzenie siebie Bogu rodzi autentyczną radość.

29 A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie.

Bóg przepowiada przyszłość. Kiedy ona się spełnia uczniowie mają pewność, że to On działa i jest Panem historii.

Komentarz egzystencjalny: 

SOS - słowo o Słowie. 6 Niedziela Wielkanocna
Kamil Gąszowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama