Nowy numer 3/2021 Archiwum

SOS - Po co do kościoła

Posłannictwo uczniów może być zrealizowane wyłącznie, kiedy przyjmą i poddadzą się prowadzeniu Ducha Świętego.

Komentarz egzystencjalny:

SOS - słowie o Słowie - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
Kamil Gąszowski

Komentarz historyczno-kulturowy:

SOS - Po co do kościoła   Czy rzeczywiście trzeba chodzić do kościoła, skoro Bóg jest wszędzie? ks. Roman Tomaszczuk /GN 46 Jezus rzekł do swoich uczniów: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie,

Nie ulega wątpliwości, że Jezus nie zgadzał się z uczonymi w Prawie w niemal każdej kwestii. Mimo to dla uzasadnienia swojej misji zawsze odwoływał się do Starego Testamentu. Oznacza to, że chociaż nie zgadzał się z ludźmi, którzy interpretowali Pismo to jednak uznawał autorytet Słowa Bożego zawartego w Starym Przymierzu.

47 w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. 48 Wy jesteście świadkami tego.

U proroka Izajasza jest zapowiedź tego, że Izrael będzie świadczył dla (lub przeciwko) wszystkim narodom w czasach ostatecznych. Miało się to dziać za sprawą udzielenie Ducha Bożego. Uczniowie Chrystusa są nowym Izraelem.

49 Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie przyobleczeni mocą z wysoka».

Posłannictwo uczniów może być zrealizowane wyłącznie, kiedy przyjmą i poddadzą się prowadzeniu Ducha Świętego.

50 Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich.

Gest ten był stosowany przez kapłanów, którzy wznosili ręce, by udzielić błogosławieństwa ludowi.

51 A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba.

Greckie opowieści pełne są historii o bohaterach wstępujących do nieba. Tutaj tego nie widać, ale gdy zajrzymy do Dziejów Apostolskich przekonamy się, że Łukasz zwraca uwagę na to że wniebowstąpienie jest konsekwencją zmartwychwstania. Jest potwierdzeniem statusu Jezusa jako Boga i Człowieka będącego królem.

52 Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy, 53 gdzie stale przebywali w świątyni, błogosławiąc Boga.

Posłuszni Jezusowi wracają do miejsca, w którym cała narracja Łukasza się rozpoczyna: do świątyni. Swoją opowieść o Jezusie Ewangelista zaczyna przecież od zwiastowania narodzin Jana Chrzciciela. Teraz gdy rodzi się Kościół, uczniowie znowu powinni spotkać Boga w Jego Świątyni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama