Pierwotnie pielgrzymka pod krzyż na Chełmcu związana była z obchodami rocznicy śmierci Jana Pawła II.
Tym razem termin pielgrzymki pod Krzyż Milenijny na Chełmiec (13 maja) zbiegł się z 96. rocznicą objawień fatimskich oraz 32. rocznicą zamachu na Jana Pawła II. Nie dziwi zatem, że po dwóch godzinach wdrapywania się na szczyt, podczas Mszy św. wieńczącej pątniczy szlak, bp Ignacy Dec w swej homilii nawiązywał do wydarzeń w Fatimie, łącząc je także z treścią czytań mszalnych. Tym samym zaproponował młodym słuchaczom triadę - program na formację wiary: po pierwsze świadectwo miłości do Chrystusa domaga się gotowości na poświęcenie, na składanie siebie w ofierze, po drugie bez otwartości na Ducha Świętego człowiek nie jest zdolny do zbudowania trwałego szczęścia i pokoju ani w sobie, ani w świecie, po trzecie zawierzenie siebie Maryi i zgoda na Jej wyjątkową rolę w życiu wiary gwarantuje bezpieczne i autentycznie chrześcijańskie przeżywanie codzienności.
W modlitwie z biskupem wzięło udział kilkuset uczniów wałbrzyskich szkół oraz pielgrzymi z Boguszowa-Gorców. Uczniom towarzyszyło kilkunastu księży i katechetów oraz innych nauczycieli.
Na szczycie Chełmca (851 m n.p.m.) po lewej stronie od wieży widokowej znajduje się 45-metrowy krzyż wzniesiony przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża. Nocą jest oświetlany dużymi reflektorami. Poświęcenie krzyża-pomnika odbyło się 23 września 2000 r. przez bp. Tadeusza Rybaka. Inicjatorem budowy Krzyża Milenijnego był ks. inf. Julian Źrałko.
Niektóre starsze przewodniki podają wysokość Chełmca równą 869 m n.p.m. (wysokość ta odnosi się do punktu geodezyjnego umieszczonego na szczycie wieży widokowej o wysokości 18 m). Dlatego Chełmiec traktowany był jako najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Obecnie za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich uznaje się Borową.