Nowy numer 47/2019 Archiwum

Prałat wyróżniony

Przez 17 lat proboszczowania w głównej parafii miasta - na stałe wpisał się w dzieje biskupiej stolicy.

Podczas wyjątkowego wieczoru wspomnień, który odbył się 19 maja w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, szczególnym gościem był nie tylko kard. Henryk Gulbinowicz, ale i ks. prałat Jan Bagiński, któremu wręczono statuetkę Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy.

A decyzję o nadaniu honorowego tytułu Rada Miejska w Świdnicy podjęła 25 października 2012 r. Wnioskowało o to 21 radnych, uchwała podjęta została niemal jednogłośnie.

Honorowy tytuł został przyznany po raz siódmy.

W uzasadnieniu uchwały można przeczytać m.in. „Ksiądz Prałat Jan Bagiński jest postacią ważną dla kulturowej i społecznej tożsamości Świdnicy oraz wszystkich świdniczan wyznania katolickiego. Jego wpływ na życie publiczne obejmuje również osoby nie będące katolikami. Jest ambasadorem dobrej woli i ekumenicznego dialogu" poza tym radni docenili wkład, jaki wniósł były proboszcz katedry w ratowanie i odnowę największego zabytku miasta, czyli kościoła pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika i św. Wacława, wyznawcy. "Na szczególne uznanie zasługuje wierność zasadom i odwaga w głoszeniu poglądów, patriotyzm i troska o los naszej Małej Ojczyzny oraz ofiarna służba każdemu człowiekowi" – podkreślali radni w swej uchwale. 

Okoliczności wręczenia tytułu nie zostały wybrane przypadkowo, bowiem Dni Papieskie, w ramach których cyklicznie odbywa się wieczór wspomnień o Janie Pawle II, to inicjatywa ks. Bagińskiego i Andrzeja Protasiuka. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama