Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bł. José peregrynuje

Dzisiaj na teren diecezji świdnickiej trafiły relikwie błogosławionego José Sáncheza Del Río. Nawiedzą kolejno: Świdnicę, Głuszycę, Kłodzko, Strzegom, Bielawę i Kudowę Zdrój.

Ci którzy obejrzeli film "Cristiada" już doskonale wiedzą kim jest bł. José Sánchez del Río. Tym, którzy filmu jeszcze nie widzieli warto wyjaśnić, że jako 14-letni chłopiec oddał życie za wiarę. Miało to miejsce w 1928 r. podczas wojny jaką Plutarco Calles, ówczesny lewicowy prezydent Meksyku wydał Kościołowi. Bł. Jose został na własną prośbę wcielony do grupy powstańczej Cristeros. W czasie jednej z potyczek grupy powstańców z wojskami federalnymi został zatrzymany i wtrącony do więzienia, gdzie był torturowany. Dostał obietnicę, że zostanie wypuszczony jeżeli wyrzeknie się Chrystusa. Kategorycznie odmówił. W dniu wykonania kary śmierci chłopcu przecięto skórę na stopach i zmuszono go, by doszedł krwawiąc na cmentarz. Kazano mu stanąć nad dołem, gdzie miało upaść jego ciało. Pchnięto go nożem i znowu zmuszano do wyrzeknięcia się wiary. Jose krzyknął „Viva Cristo Rey!” (Niech żyje Chrystus Król!) i poprosił by go rozstrzelano. Kapitan, zdenerwowany odwagą i zachowaniem chłopca, zastrzelił go z własnego pistoletu. Przewróciwszy się, Jose zakreślił własną krwią znak krzyża na ziemi i umarł.

Papież Benedykt XVI beatyfikował go 20 listopada 2005 roku w grupie trzynastu męczenników meksykańskich. Wcześniej Jan Pawła II beatyfikował w różnym czasie aż
27 męczenników rewolucji meksykańskiej zamordowanych w latach 1915-1937 przez antyklerykalny reżim.

W Diecezji Świdnickiej peregrynacja relikwii bł. José rozpocznie się jutro, czyli 25 maja w katedrze świdnickiej. Relikwiarz będzie wystawiony od godzin porannych przez cały dzień. Przypominamy, że tego dnia o godz 10.00 rozpoczyna się w katedrze uroczystość święceń kapłańskich.

Plan peregrynacji w kolejnych dniach:

26 maja - parafia pw. Chrystusa Króla w Głuszycy.

27 maja -  parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku

28 maja - parafia pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu.

29 maja - parafia pw. Ducha Świętego w Bielawie

31 maja - parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kudowie Zdroju.


Relikwie bł. José Sáncheza del Río będą eksponowane w wymienionych kościołach podczas Mszy św. i nabożeństw zgodnie z programem ogłaszanym przez księży proboszczów poszczególnych parafii. Warto znaleźć czas na modlitwę za pośrednictwem tego świadka wiary, jakim stał się bł. José, który swoje życie poświęcił za wolność wyznawania wiary.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama