Po raz dziewiąty bp Ignacy Dec zaprosił rodziny i małżeństwa na pielgrzymkę do ich Królowej w Wambierzycach.
Dziewięć lat temu ks. Krzysztof Moszumański i członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Świdnickiej zaproponowali organizację diecezjalnej pielgrzymki rodzin i małżeństw do Królowej Rodzin w Wambierzycach. Przez kolejne lata pielgrzymka nie spotykała się z szerokim odzewem wśród wiernych i duchowieństwa. Było nawet tak, że udział w niej wzięło czworo pątników (w tym organizator).
Po tylu latach próśb i przekonywania, że sprawa kryzysu rodziny bez Bożego błogosławieństwa nie zostanie dobrze rozwiązana, 25 maja w Wambierzycach stawiło się w sumie dwieście osób. Padł rekord w historii tej inicjatywy.
Dla porządku trzeba zaznaczyć, że rekordowa frekwencja została osiągnięta dopiero w trakcie ostatniego punktu pielgrzymki - na Mszy św., której przewodniczył bp Adam Bałabuch. Natomiast na początku, czyli o 15.00 w bazylice było sto osób.
Przyjechali przede wszystkim członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Ruchu Domowego Kościoła. Wysłuchali konferencji ks. Pawła Sobczaka MSF o budowaniu zdrowych relacji w małżeństwie i drugiej, stanowej (osobno dla mężczyzn, osobno dla kobiet) poświęconej odkrywaniu i rozwoju własnej tożsamości. - Co jest fundamentem zdrowych relacji małżeńskich i rodzicielskich - zapewniał. W tym czasie dzieci zwiedziły zabytkową ruchomą szopkę i obejrzały film.
Na nabożeństwie majowym spotkali się już wszyscy razem. Do obecnych dołączyli inni pielgrzymi, a z nimi bp Adam Bałabuch, ks. Krzysztof Moszumański i ks. Krzysztof Ora. W koncelebrze byli dodatkowo o. Albert i o. Zachariasz, franciszkanie, pierwszy kustosz sanktuarium, a drugi - gość z Włoch.
W homilii biskup podjął temat Trójcy Przenajświętszej jako wzoru miłości. - Oto Syn objawia nam Ojca i posyła Ducha, by człowiek poznał prawdę i w niej trwał - mówił. - Poznać Boga to nie jest tylko kwestia lektury czy studiów teologicznych, ale to doświadczenie Jego miłości. Bóg bowiem dzieli się z człowiekiem miłością, zaprasza go do wspólnoty ze sobą, podejmuje z nim dialog, który daje człowiekowi prawdziwą perspektywę życia i poznania świata, Boga i siebie samego.
Ważnym elementem spotkania było odnowienie przyrzeczeń małżeńskich (70 par) i akt zawierzenia rodzin ich Królowej oraz poruszające świadectwo wiary Violetty Głasek z Kłodzka.