Ciekawe, że nikt wcześniej o tym nie pomyślał, przynajmniej w naszym regionie - pewnie dlatego ta inicjatywa ma w sobie ogromny potencjał.
II Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych to pomysł, który zrodził się wśród pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) Caritas Diecezji Świdnickiej w Starym Wielisławiu. Adresatami festiwalu są niepełnosprawni intelektualnie podopieczni i uczestnicy różnych placówek terapeutycznych, socjalnych czy opiekuńczych. W tym roku kilkudziesięciu artystów wywodziło się z dziewięciu placówek – mówił 8 czerwca Paweł Bartczak, kierownik WTZ w Starym Wielisławiu. Festiwal odbył się w Szalejowie Górnym, gdzie znajduje się Szkoła Integracyjna – współgospodarz imprezy. – To naturalne miejsce dla tego rodzaju przeglądu. Wszyscy rozumieją doskonale z jednej strony specyfikę uczestników, z drugiej naszą spontaniczność i określone predyspozycje – zauważa. Nie jest to bez znaczenia. Dzięki temu bowiem zarówno publiczność, jak i występujący nie marnują czasu na zapoznawanie się, na przyzwyczajanie do siebie czy uczenie się tolerowania zachowań, spojrzeń czy uczuć. Od razu, od pierwszych minut, festiwal zamienia się w żywiołowe doświadczenie bliskości i ciepła, entuzjazmu i otwartości. Tego nie ma nigdzie indziej.
Daria Pocian – terapeutka zajęciowa w pracowni muzykoterapii caritasowskich WTZ – pierwsza rzuciła hasło: pokażmy to, co robimy, wyjdźmy z tym na zewnątrz, niech widzą nas i dzielą z nami naszą radość i dumę z naszych osiągnięć.
Gdy rozglądano się za miejscem organizacji festiwalu, z pomocą przyszedł Wójt Gminy Kłodzko, Stanisław Longawa. Zaproponował, żeby niepełnosprawnych artystów zaprosić do szkoły, która rozumie ich potrzeby – zarówno dyrekcja, jak i grono pedagogiczne. Barbara Jurzec, dyrektor integracyjnej placówki, świetnie zrozumiała, o co chodzi terapeutom, a gdy do tego teamu dołączył miejscowy proboszcz ks. Janusz Garula, wiadomo było, że festiwal musi się udać.
Według opinii terapeutów i instruktorów terapii zajęciowej, muzyka, śpiew i taniec to najlepsza forma terapii osób niepełnosprawnych, na co podczas festiwalu zwrócił uwagę Zbigniew Tur – przewodniczący Rady Gminy Kłodzko, ale również dyrektor DPS w Podzamku, pracujący z niepełnosprawnymi od 20 lat.
Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach konkursowych: Najlepsze widowisko – grupa „Piętaszki” z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długopolu-Zdroju pod kierunkiem Anetty Odziemek i Teresy Pawłowskiej. Najlepsza deklamacja: Janusz Rusin, Józef Grudziński, Czesław Pasiut z DPS „Zamek” w Szczytnej, opiekun – Adam Cholewa. Wytańczyły pierwsze miejsce uczestniczki WTZ w Dzierżoniowie, choreograf – Krystyna Ptak. Najpiękniejsze głosy: trzy pierwsze miejsca: Natalia Drońska, „Koncert z Jezusem”, uczennica Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym, opiekun – ks. Janusz Garula; uczestnicy WTZ w Starym Wielisławiu, opiekun – Daria Pocian; duet Podzamek Boys z DPS w Podzamku, przygotowanie – Tadeusz Kiejrys.