Ogólnopolski Kongres Regionów to unikatowe miejsce spotkań świata biznesu, przedsiębiorców i inwestorów z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego.
W trakcie kongresu rozstrzygnięto kilka rankingów, m.in. na najlepszych prezydentów miast. Pod uwagę brano: osobistą aktywność prezydentów i dokonania miast w ciągu ostatniego roku. Oceniano: gospodarkę miast (inwestycje ze środków własnych, przyciąganie inwestycji zewnętrznych, klimat dla biznesu, pozyskiwanie środków unijnych, zdolność kredytową miast itp.), kulturę, oświatę, zdrowie, sprawy społeczne, współpracę z NGO, indywidualne cechy przywódcze prezydentów, zdolność funkcjonowania w czasie kryzysu finansów publicznych.
W tym roku z grona prezydentów, na których można było oddawać głosy, wyłączony został Rafał Dutkiewicz, prezydenta Wrocławia, który przez trzy kolejne lata zwyciężał w rankingu. Zdecydowano uhonorować go nagrodą specjalną dla „Super Prezydenta”. Zwycięzcą Rankingu Najlepszych Prezydentów Miast został Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni. 2 miejsce zajął Piotr Uszok, Prezydent Katowic, a 3 Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu.
Ogłoszono także ranking Miast Atrakcyjnych dla Biznesu „Forbesa”. Autorzy rankingu zbadali, które miasta są najbardziej atrakcyjne do prowadzenia biznesu, analizując m. in. liczby nowootwieranych i zamykanych firm w danym mieście. Wśród miast i miejscowości do 50 tys. mieszkańców znalazły się głównie te z okolic Warszawy i Poznania. Z Dolnego Śląska na liście pojawiły się jedynie Kobierzyce na miejscu 4. W kategorii Miast od 50 tys. do 150 tys. mieszkańców: wygrała Zielona Góra. Dobrze wypadła Świdnica, która razem z Ostrowem Wielkopolskim, Mielcem i Koninem znalazła się na 9 miejscu. Wśród miast od 150 tys. do 300 tys. mieszkańców najlepszy okazał się Rzeszów. W kategorii największych miast zwyciężyła Warszawa.
Podczas Kongresu wręczono również Diament Wolności. To specjalna nagroda, ustanowiona przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich z okazji obchodów 20-lecia, który uroczyście obchodzono w 2010 roku. Tegorocznym laureatem został Henryk Wujec, polityk, fizyk, działacz opozycji w czasach PRL, obecnie doradca Prezydenta RP ds. społecznych, członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Był posłem na Sejm X, I, II i III kadencji.
Według Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich Diamenty Wolności przyznawane są osobom, które wniosły szczególny wkład w szerzenie idei wolności, demokracji i budowanie przemian w Polsce po 1989 roku. W tym kontekście dobór laureatów wygląda dość intrygująco. Dotychczas Diamenty Wolności otrzymali bowiem: Adam Michnik, Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Balcerowicz, Władysław Frasyniuk, Jan Lityński i Marek Belka. Ich wpływ na przemiany w Polsce po 1989 roku faktycznie jest bardzo znaczący, jednak przynajmniej niektórych w sposób dość negatywny.