Za każdym razem kiedy wychodzimy z kościoła po Mszy św. możemy czuć się jak uczniowie.
Komentarz egzystencjalny (67 s):
SOS - słowo o Słowie. 14 NIEDZIELA ZWYKŁA
Kamil Gąszowski
Komentarz historyczno-kulturowy
Święcenia diakonatu – posłanie do głoszenia Ewangelii ks. ROman TOmaszczuk 1 Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.
Dwunastu Apostołów oznacza dwanaście pokoleń Izraela, natomiast siedemdziesięciu dwóch uczniów to żydowski symbol narodów pogańskich, do których miała być także skierowana misja zbawienia.
2 Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo.
To rozesłanie jest typowe dla ówczesnych nauczycieli. Porównanie do żniwa było jasne dla rolników, spośród których musieli rekrutować się uczniowie Jezusa.
3 Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki.
Żydzi porównywali siebie do owiec żyjących wśród wilków czyli pogan.
4 Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie!
Skromny ekwipunek był typowym wyposażeniem uczniów, brak pozdrowień mógł być odebrany jako zniewaga, ale tutaj oznacza pilność misji prorockiej. Trzeba pamiętać, że pozdrowienia były bardzo rozbudowane i zajmowały Żydom sporo czasu.
5 Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! 6 Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. 7 W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. 8 Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; 9 uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże.
Jezus lekceważy obowiązujące zasady dobrego wychowania i ustanawia nowe.
10 Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: 11 Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże.
Pobożni Żydzi powracający z zagranicznych wojaży nie chcieli, by nawet pył ziemi pogańskiej zbezcześcił Świętą Ziemię Boga. Uczniowie mieli zatem dać do zrozumienia, że odrzucenie Dobrej Nowiny jest grzechem.
12 Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu.
Sodoma po dziś dzień uchodzi za symbol grzechu.